Rezultati raziskave, ki jo je naročila ameriška konferenca katoliških škofov, kažejo, da so ameriški otroci proti duhovnikom vložili več kot 11 tisoč obtožb zaradi spolnega zlorabljanja. Uradno bodo obtožbe predstavljene 27. februarja. 4450 obtoženih duhovnikov predstavlja štiri odstotke vseh 110 tisoč duhovnikov, ki jih je zajela raziskava v obdobju delovanja od 1950 do 2002. Poročilo temelji na nacionalni raziskavi podatkov cerkva, ki so jih zbrali in preverili na John Jay kolidžu za kriminalno politiko. Škofovska konferenca je raziskavo naročila zato, da bi lažje ocenila razsežnosti krize na področju zlorabljanja otrok s strani duhovnikov. Uradniki sicer menijo, da se bodo rezultati pred objavo še deloma spremenili.
Rezultati ne odsevajo realnosti
Izsledki raziskave kažejo, da so v 6700 obtožbah od skupno 11 tisoč uvedli preiskavo in dokazali zlorabo, v tisoč primerih pa ne. Ostalih 3300 niso preiskovali, saj so obtoženi duhovniki umrli že pred začetkom preiskave.
Vodja Združenja zlorabljenih otrok s strani duhovnikov (SNAP) je povedal, da so številke v raziskavi prenizke in da je realnost drugačna. "Duhovniki so svoja dejanja skrivali leta in leta, zato nam nič ne daje zagotovila, da ne bi s tem nadaljevali tudi v prihodnje," je povedal David Clohessy. "Edino preudarno je zato rezultate raziskave vzeti kot nepopolne in se zavedati, da ne razkrivajo v celoti resnične situacije. To je raziskava, ne preiskava," je še poudaril vodja združenja, ki obstaja že od leta 1989 in se na spletu predstavlja kot največja državna, najstarejša in najbolj aktivna podporna skupina za ljudi, ki so bili zlorabljeni s strani verskih avtoritet.
Predsednik ameriške škofovske konference je povedal, da poročila še ni videl, zaradi česar ne more komentirati rezultatov. "Želim pa ponovno poudariti, da smo škofi to raziskavo zahtevali zato, da dobimo popoln vpogled v grozljivo situacijo in naredimo vse, da se kaj podobnega ne bi več dogajalo," je povedal škof Wilton D. Gregory. "Moje srce je z vsemi, ki so kadarkoli trpeli zaradi tega, zagotavljam pa jim, da bodo duhovniki v okviru Dallaške listine (Dallas Charter) nadaljevali z delom v uradu za zaščito otrok in mladine in v nacionalnem odboru, s čimer bodo ponudili roko žrtvam in hkrati preprečevali podobne dogodke v prihodnosti," je zagotovil Gregory. Dallaška listina je načrt iz leta 2002, ki naj bi zaščitil otroke pred spolnimi zlorabami duhovnikov.