Množične aretacije po 11. septembru so se sčasoma izkazale za popolnoma zgrešene, saj so v zapore poslali le nedolžne ljudi, katerih edini greh je v večini primerov bil, da so ostali v ZDA dlje, kot jim je to dovoljeval vizum. Od 762 priprtih so jih doslej izgnali več kot 500, ostali pa še vedno čakajo na izgon ali pa so prejeli obtožnice zaradi drugih kaznivih dejanj. Nekateri od priprtih so bili za rešetkami več kot osem mesecev, pri čemer so po 23 ur na dan preživeli vklenjeni v verige v svojih celicah. Najslabše naj bi se godilo štiriinosemdesetim, zaprtim v Brooklynu v New Yorku.
Čeprav so se uradno pritožili najmanj štirje od priprtih, jih organi pravosodnega ministrstva in ameriške uprave za zapore niso vzeli resno. Pritožbe so zavrnili z utemeljitvijo, da v terorističnih priročnikih Al Kaide piše, naj člani teroristične organizacije vnašajo zmedo v sovražnikove vrste s trditvami, da jim v zaporih kršijo človekove pravice. Vodstvo zaporniške administracije je tako sklepalo, da so pritožbe izmišljene, čeprav očitno niti eden od priprtih ni bil član Al Kaide. Generalni inšpektor Fine je v poročilu o kršitvah predlagal nekaj reform, ki bi naj ob morebitnih prihodnjih množičnih aretacijah tujcev preprečile ponovitve zlorab po 11. septembru 2001.
Oblasti zanikajo kršitve
Pravosodno ministrstvo je po poročanju ameriške televizijske mreže ABC vse te kritike odločno zavrnilo in tiskovna predstavnica Barbara Cumstock je v ponedeljek zatrdila, da so oblasti spoštovale zakone. Na ugotovitve generalnega inšpektorja se je odzval tudi namestnik ameriškega pravosodnega ministra Larry Thompson, ki je zatrdil, da so kritike nepoštene, saj se morajo uslužbenci pravosodnega ministrstva po 11. septembru soočati vedno z novimi položaji, pri čemer svoje delo opravljajo v skladu z zakoni.