Kot poroča britanski časopis Daily Telegraph, je črni scenarij popoln zlom skupne evrske valute po zagotovilih neimenovanega vršilca poslov na zunanjem ministrstvu le še vprašanje časa. Če je bila še pred kratkim tovrstna ideja označena kot utopična in nemogoča, se sedaj stanje v velikih evropskih gospodarstvih postavlja na glavo in te bojazni ni mogoče enostavno odpisati. Britanska diplomacija si tako prizadeva za to, da bi se to zgodilo čim pozneje, svoje državljane v tujini pa so začeli obveščati, naj se pripravijo na najhujše.
Priprave na črni scenarij so že v polnem teku
Veleposlaništva in konzularna predstavništva so tako prejela sporočilo z napotki, naj se pripravijo na širok spekter verjetnih scenarijev, ki bi se ob zlomu evra lahko zgodili. Kolapsu skupne evropske valute bi najverjetneje sledil plaz odpuščanj in ogromna brezposelnost, prav te razmere pa so idealne za izbruh neredov in revolucije. Da jih ne bi kriza ujela nepripravljene, se je britanska diplomacija odločila pripraviti načrt reševanja in pomoči deset tisočem Britancem, ki živijo razseljeni po evrskih državah. Ključen je dostop do bančnih računov in dvig depozitov pri tujih bankah, obenem pa pripravljajo tudi načrt zagotavljanja kar se da velike varnosti v času najverjetnejše družbene destabilizacije.
Kot poudarja Daily Telegraph, je grški scenarij pouličnih protestov neposredna posledica finančnega zloma države, tovrstni scenariji pa so več kot le možni tudi v drugih državah evro območja. Bistveni element, ki ni najugodnejši za države, ki so evro sporazumno sprejele, je dejstvo, da ni predvidenih mehanizmov, kako bi lahko kakšna država zapustila območje evra, tako je zelo verjetno, da bi odhod ene izmed članice povzročil kaos pri vseh državah članicah.
Britanski analitiki so pri tem še posebno pozorni na stanje v Italiji, saj sta že nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicholas Sarkozy poudarila, da bi bil "zlom Italije obenem tudi zlom evra“. Poleg zunanjega ministrstva se je v akcijo vključilo tudi britansko finančno ministrstvo, ki je svoje direktive poslalo britanskim bankam.
Čas krize kot čas priložnosti
Britanija, ki se je kljub naporom Tonyja Blaira, Lorda Mandelsona, Keny Clarka in Nicka Clegga odrekla včlanitvi v evrsko skupino, bi v primeru zloma evra doživela ekonomski zlom, saj znaša britansko trgovanje z Evropo kar polovico vsega britanskega izvoza, britanski BDP pa bi ob tem padel za štiri odstotke.
Banke so že zmanjšale vlaganja v gospodarstva, kot je grško, a vsesplošna panika ter zamrznjen kreditni trg grozijo finančno stabilnost in zmožnost poleg Grčije še Španiji, Italiji in celo Franciji. Tudi če bi do zloma evra prišlo, pa ni verjeti, da bi se razcepil v 17 novih valut. Avstrija, Danska in države severa Evrope so tesno vpete v kolesje nemške ekonomije, da analitiki domnevajo, da bi se lahko tam rodila nova skupna valuta, blok "Velike Nemčije“ pa bi zaradi svoje gospodarske rasti in razvoja stremel k temu, da se trgovanje sprosti, kakor hitro je to mogoče.
Po pisanju Daily Telegrapha pa predstavljajo ekonomske krize vedno polje novih možnosti, tako se pogledi gospodarstvenikov usmerjajo onkraj meja Evrope ter iščejo rešitev za gospodarstvo v deželah, kot je Indija. Britanija bi po zlomu evra potrebovala sicer nekaj časa za okrevanje, a bi lahko, ker bi bile vezi z Evropo oslabljene, svoj napredek iskala v širnem svetu, še dodaja Daily Telegraph.
KOMENTARJI (806)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.