Švicarski čokoladni zajček, zavit v zlat ovoj z rdečim trakom okoli vratu, ne more biti registriran kot blagovna znamka podjetja Lindt & Spruengli, je spet odločilo sodišče Evropske unije, so poročali tuji mediji. Podjetje je zajčka prvič poslalo na tržišče leta 1952, za registracijo blagovne znamke pa so zaprosili leta 2004.

Velikonočne čokoladne zajčke sicer proizvajajo tudi druga podjetja. Zato je evropsko sodišče potrdilo starejšo odločitev, da Lindtov zajček nima nobenih posebnih znakov, zaradi katerih bi lahko bil zaščiten.
Lindt se je na prvo odločitev sodišča pritožil, svoj primer pa so v podjetju utemeljevali na dolgoletni tradiciji in želji, da bi zaščitili figurico, ki je postala prepoznavni znak podjetja.
Evropsko sodišče je prvič odločalo leta 2010, ko so preučili obliko zajčka, zlat ovitek in rdeč trak, na katerem je pritrjen zvonček. Odločili so, da se "kombinacija oblike, barv in rdečega traka z majhnim zvončkom ne razlikuje dovolj" od drugih čokoladnih izdelkov, predvsem velikonočnih zajčkov. Lindt je ugovarjal, češ da so na trgu le trije podobni izdelki in da je njihov zajček registriran v 15 državah Evropske unije.
Lani je Lindt uspešno prepričal avstrijsko sodišče, da je odločilo, da konkurenčno podjetje Hauswirth ustavi proizvodnjo velikonočnih zajčkov, ki so podobni Lindtovemu izdelku. A sodišče Evropske unije je včeraj razsodilo, da švicarskemu čokoladnemu podjetju ni uspelo dokazati, da je njihov zajček dovolj poseben in prepoznaven, da bi ga lahko zaščitili z blagovno znamko.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.