Ameriški predsednik Barack Obama je na novinarski konferenci razkril načrt reforme ameriških programov nadzora oziroma spornih obveščevalnih dejavnosti ZDA. Spremembe sledijo obsežni reviziji dela NSA.
Obama je napovedal, da ameriška vlada ne bo več vohunila za tujimi voditelji držav in vlad, ki veljajo za zaveznike ZDA. Po novem bodo vohunili za tujimi voditelji prijateljskih držav le z njegovim dovoljenjem, ko bo šlo za pomembna vprašanja nacionalne varnosti ali terorizma. Nikakor pa se menda ne bo smelo vohuniti zaradi gospodarske koristi ameriških podjetij, če to seveda ne bo povezano z nacionalno varnostjo.
Obama je napovedal, da NSA ne bo več imela neomejenega dostopa do telefonskih podatkov, ampak bo morala za vsak dostop posebej zaprositi Fisa.
V nasprotju z željami sodnikov je Obama tudi predlagal, da se oblikuje poseben odbor pravnikov, ki bodo s sodiščem Fisa sodelovali pri ustavnih in ključnih zakonskih vprašanjih. Pred sodiščem sedaj nastopajo le predstavniki vlade, ki želijo zeleno luč za nadzor, ni pa nikogar, ki bi opozarjal na morebitne kršitve ustave.
NSA prav tako ne bo več smela hraniti "požetih" podatkov, ampak Obama ni sprejel odločitve, kdo bo dobil to breme. Telekomunikacijska podjetja tega vročega kostanja nočejo. Obama je zato pravosodnemu ministru Ericu Holderju naložil, naj z obveščevalci v 60 dneh izdela predloge, kako bi rešili ta problem.
NSA na dan zbere 200 milijonov sporočil
V četrtek sta britanski časnik The Guardian in televizija Channel 4 poročala, da Ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) na dan zbere skoraj 200 milijonov sporočil SMS iz vsega sveta. Iz njih so luščili podatke o lokaciji, kontaktih, kreditnih karticah, potovanjih. To so pokazali dokumenti, ki jih je posredoval Edward Snowden.
Dokumenti razkrivajo tudi, da tudi britanska obveščevalna agencija GCHQ vse povprek preiskuje bazo podatkov NSA. Zbiranje informacije o Britancih je ''neusmerjeno in neupravičeno''.
Dokumenti kažejo, da v programu imenovanem Dishfire zbirajo pravzaprav vse kar lahko in ne le podatke o že sicer nadzorovanih tarčah. Tako so se pod drobnogledom znašle tudi posamezniki, na katere ne pada niti najmanjši sum o nelegalnem početju.
Predstavitev iz leta 2011 z naslovom ''SMS-sporočila: zlata jama, ki bi jo lahko izkoristili'' razkriva, da so v enem aprilskem dnevu tega leta zbrali v povprečju okoli 194 milijonov sporočil. Nato so jih s programom Prefer prerešetali, da so izvedeli podatke o zgrešenih klicih, obvestilih o gostovanju v tujem omrežju, imena, finančne transakcije.
Kot našteva Guardian, je NSA dnevno lahko izluščila:
- več kot 5 milijonov kratkih sporočil o zgrešenih klicih, s temi so lahko sestavili mrežo kontaktov posameznika – kdaj in koga je posameznik kontaktiral,
- 1,6 milijona podatkov o gostovanju v tujem omrežju,
- več kot 110.000 imen iz poslanih vizitk, iz katerih so lahko izvlekli tudi fotografijo kontakta,
- več kot 800.000 podatkov o finančnih transakcijah.
Agencija je lahko izvedela tudi lokacijo posameznika iz več kot 76.000 sporočil na dan. Pridobili so jo iz kratkih sporočil, v katerih so posamezniki prosili za informacije o poteh, o lokaciji sestanka. Vedeli so o potovalnih navadah, saj so prestrezali tudi sporočila agencij o odpovedi letov, ipd.
Kot še navaja britanski časnik, naj bi NSA komunikacijo iz ameriških številk iz baz že umaknila oziroma zmanjšala, ostali podatki pa so ostali.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.