Raziskovalci Univerze Vzhodna Anglija so proučevali, na katerih planetih bi bilo mogoče življenje, kot ga poznamo na Zemlji, oziroma kje bi lahko stekel proces evolucije. Ob tem so ugotovili še, koliko let je življenju na Zemlji sploh še ostalo.
Pravijo, da so za tako predvidevanje morali najprej izključiti vse dramatične scenarije, torej da bi bilo življenja konec zaradi jedrske vojne, asteroida, ki bi trčil v naš planet, ali pa katere druge naravne katastrofe. Tudi če se nič od tega ne bi zgodilo, ne moremo reči, da bi se življenje na Zemlji nadaljevalo v nedogled. Sile v vesolju bi namreč poskrbele, da bi se pogoji na Zemlji spremenili.
Naš planet se bo po predvidevanjih znanstvenikov slej ko prej iz območja, kjer je mogoče življenje in obstaja tekoča voda, premaknil v vroče območje. To pomeni, da je planet preblizu zvezdi in tako voda na njem izpari. Po najslabšem scenariju se bo Zemlja v vroče območje premaknila čez 1,75 milijarde let, po najboljšem pa čez 3,25 milijarde let, v svoji študiji ugotavljajo britanski raziskovalci. Premik v vroče območje bi pomenil uraden konec življenja na Zemlji, a proces slabšanja pogojev za življenje bi se na Zemlji začel veliko prej in bi potekal postopoma.
Tako je povsem realna tudi možnost, da bi se človeštvo na to lahko pripravilo in celo preselilo. Sodeč po raziskavi, bi bil najprimernejši planet za selitev Mars. Ta je glede na ostale planete relativno blizu Zemlji, prav tako pa naj bi po predvidevanjih raziskovalcev ostal v območju, kjer je mogoče življenje, do konca življenjske dobe Sonca, ki naj bi živelo še približno šest milijard let.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.