Tujina

Zgroženost nad fotografijami mučenja

London, 30. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Po svetu se vrstijo obsodbe in zgražanje nad ravnanjem ameriških vojakov, ki so se izživljali nad iraškimi vojnimi ujetniki.

Ena izmed fotografij, ki jih je prikazala CBS
Ena izmed fotografij, ki jih je prikazala CBS FOTO: Reuters

Najbolj ogorčeni so Arabci

Fotografije mučenja iraških vojnih ujetnikov so objavile tudi arabske televizije. Katarska televizija Al Džazira je fotografije komentirala z besedami, da pomenijo dokaz "nemoralne prakse" okupacijskih sil. Al Arabija, ki ima sedež v Dubaju, pa se je ob tem vprašala, koliko zlorab se je še zgodilo, za katere javnost ne ve. Ob tem, da so mnogi Arabci že sedaj jezni na ZDA zaradi napada na Irak, lahko fotografije prilijejo še dodatno olje na ogenj že samo zaradi golote zapornikov, saj je golota v javnosti v arabskih državah sramotna.

Arabska liga je ostro obsodila slabo ravnanje z iraškimi zaporniki, ki je v nasprotju z človekovimi pravicami in mednarodnimi konvencijami o zaščiti civilistov med okupacijo. Ob tem pa je koalicijske oblasti v Iraku pozvala, naj kaznujejo vpletene v ta surova dejanja in naj poskrbijo, da se tovrstna praksa ne bo ponovila.

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je "globoko vznemirjen" nad posnetki in upa da gre za osamljen incident, so sporočili iz njegovega urada pri svetovni organizaciji.

Obsodbe koalicijskih prvakov

Ameriški predsednik Bush je izrazil gnus nad zlorabo in mučenjem iraških vojnih ujetnikov v zaporu Abu Ghraib. "Način, kako so ravnali z njimi ne izraža ameriškega duha. To ni način, kakršnega uporabljamo v Ameriki," je dejal Bush. Pred tem je predstavnik Bele hiše dejal, da je ameriški predsednik Bush že nekaj časa vedel za obstoj fotografij, ki prikazujejo, kako so se ameriški vojaki izživljali nad ujetniki v Abu Ghraibu, vendar ameriški predsednik tega v svoji izjavi ni komentiral.

Bela hiša je zlorabo in mučenje iraških vojnih ujetnikov ožigisala kot 'priskutno' in pozvala k disciplinskim ukrepom proti odgovornim. "Tega ne moremo tolerirati in vojska je že začela z ostrimi ukrepi proti osebam, odgovornim za ta nagnusna dejanja," je dejal predstavnik Bele hiše za javnost Scott McClellan.

Tudi britanski premier Tony Blair je izrazil zgroženost nad fotografijami, ki prikazujejo, kako ameriški vojaki mučijo iraške vojne ujetnike.

Po Blairovih besedah so odgovorni za ta dejanja pustili na cedilu sovojake, gre pa tudi za posnetke, ki jih ne bi smeli povezovati z britansko vlado, je sporočil tiskovni predstavnik britanskega premiera in dodal, da so dejanja povsem v nasprotju s politiko koalicijskih sil.

"Nihče ne podcenjuje, kako narobe to je," je dejal Blair. "Take oblike nasilja koalicijskih sil niso v nobenem primeru opravičljive."

Britanska vojska po navedbah obrambnega ministrstva preiskuje pritožbe v zvezi z osmimi primeri zlorab proti britanskim silam, nameščenim na jugu Iraka. V sedmih primerih gre za preiskave okoliščin smrti iraških žrtev. Obenem britanska vojska tudi proučuje fotografije o domnevnih zlorabah nekega vojnega ujetnika.

Amnesty International: Zlorabe s strani koalicijskih sil niso posamični primeri

Glede fotografij, ki prikazujejo, kako ameriški vojaki mučijo iraške vojne ujetnike v zaporu Abu Graib pri Bagdadu, je Amnesty International danes v Londonu navedla, da ta primer po poizvedovanjih organizacije ni bil posamičen. "Ni dovolj, da se ZDA odzovejo le na televizijske posnetke," je opozorila AI.

Organizacija je tudi zahtevala neodvisno, javno preiskavo primerov s strani pristojne službe. Vodstvo koalicijskih sil v Iraku mora podati jasen signal, da tovrstne ponižujoče in brutalne prakse ni mogoče trpeti v nobenem primeru. Z novimi razkritji se bodo krhke razmere v Iraku le še poslabšale.

AI po lastnih navedbah pogosto prejema poročila o mučenju in zlorabah s strani koalicijskih sil v Iraku. Zaporniki so navedli, da so bili med zaslišanji rutinsko podvrženi nečloveškemu, degradirajočemu in okrutnemu ravnanju. Številni so tudi povedali, da so jih ameriški in britanski vojaki med zaslišanji mučili. Med metodami mučenja naj bi bilo kratenje spanca, udarci, glasna glasba, ostra svetloba, zakrivanje obraza s kapuco ali siljenje v prisilne položaje.

Fotografije je kot zaskrbljujoče danes označil tudi Mednarodni odbor Rdečega križa in ob tem izpostavil, da ženevske konvencije zelo jasno prepovedujejo mučenje in slabo ravnanje z vojnimi ujetniki in zahtevajo humano ravnanje.

Ameriška televizija CBS je v sredo v oddaji "60 minut" prikazala fotografije izživljanja ameriških vojaških policistov nad iraškimi ujetniki v zaporu Abu Graib, kjer je režim nekdanjega iraškega diktatorja Sadama Huseina nekoč mučil politične zapornike. Zločine je po videopovezavi iz Bagdada priznal ameriški general Mark Kimmitt, ki pa je zatrdil, da gre le za nekaj posameznikov, medtem ko se preostalih 150.000 vojakov v Iraku obnaša, kot je treba.

O kaznih še premišljujejo

Vojaške oblasti še vedno premišljujejo o kaznih za odgovorne. Generalka Janice Karpinski, ki je bila odgovorna za vodenje zapora Abu Ghraib, v katerem so se mučenja dogajala, bi lahko bila razrešena z dolžnosti, lahko bi ji tudi onemogočili nadaljnje napredovanje, ali pa ji bodo poveljniki poslali pisni ukor, je povedala predstavnica ameriške vojske v Bagdadu. Zoper šest vojakov je ameriška vojska podala ovadbe, ki jih sedaj preučujejo ameriški vojaški sodni organi. Ovadbe vključujejo nemoralna dejanja, mučenje, pretepanje, zanemarjanje dolžnosti in povzročitev hudih telesnih poškodb.

Sedmim častnikom grozi disciplinski postopek. CBS je poročala, da so vojaki delovali na pobudo zasliševalcev CIA, ki so jim naročali, naj zapornike primerno "omehčajo", da bodo pripravljeni sodelovati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.