
Države Commonwealtha so na vrhu v avstralskem Perthu soglasno sprejele zgodovinsko spremembo pravil glede nasledstva za britansko krono. Po novem bodo tako sinovi in hčere katerega koli bodočega britanskega monarha imeli enake pravice do nasledstva, medtem ko je imel doslej prednost prvi sin.

Britanski premier David Cameron je dogovor označil za "zgodovinski trenutek" za britansko monarhijo. Spremembe, ki jih mora sedaj uradno potrditi še vsaka od 16 držav članic Commonwealtha, bodo odpravile pravila, "ki nimajo več nikakršnega smisla", je dejal.
Medtem ko je doslej veljalo, da se v vrsto za prestol najprej postavi prvi sin, četudi bi imel starejšo sestro, bo vrstni red nasledstva odslej določal zgolj vrstni red po rojstvu. Pravilo bo že veljalo za princa Williama in njegovo soprogo Catherine.
Voditelji držav Commonwealtha so poleg te odpravili še eno sporno določilo pravil nasledstva, in sicer prepoved poroke prestolonaslednika oziroma monarha s katolikom, ki sega v leto 1701. Ni pošteno, da se prestolonasledniku prepoveduje poroko s katolikom, dovoljuje pa poroko z nekom druge vere, je dejal Cameron. Poudaril pa je, da bo moral britanski monarh še vedno biti anglikanske vere, saj je hkrati tudi poglavar Anglikanske cerkve.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.