Ameriški predsednik Donald Trump je pred srečanjem s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom za zaprtimi vrati dejal, da ima zelo dober občutek, da bosta imela odličen pogovor in izjemne odnose. Predsednik Severne Koreje pa je dejal, da pot do tega trenutka ni bila lahka. "Bile so ovire, vendar smo jih prestopili in smo tule," je dejal Kim.
38 minut sta preživela na samem
Predsednika sta se po rokovanju in nastavljanju fotografom pred zastavami ZDA in Severne Koreje v singapurskem hotelu Capella umaknila na zaseben pogovor. 38 minut sta se pogovarjala sama na štiri oči brez sodelavcev, ki so se jima pridružili kasneje. Ob ponovnem prihodu pred novinarje je Trump izjavil, da se veseli sodelovanja s Kimom, s katerim sta imela zelo dober pogovor in imata odlične odnose.
Predsednik Severne Koreje pa je povedal, da izzivi bodo, vendar bodo sodelovali, ker je to dobro za mir. Dodal je, da so doslej že prestali vse vrste nejevere in špekulacij glede samega vrha.
Vsi najpomembnejši predstavniki obeh administracij na kosilu
Sledilo je kosilo, kjer so se predsednikoma pridružili člani njunih delegacij za širšo bilateralo.
Na seznam udeležencev so Američani dodali še tiskovno predstavnico Bele hiše Sarah Sanders, veleposlanika ZDA na Filipinih Sung Kima in namestnika pomočnika predsednika ZDA za azijske zadeve Matthewa Pottingerja.
Sprehod po vrtu
Voditelja sta se sprehodila po vrtu hotela Capella, kjer je Trump pred zbrano množico novinarjev srečanje ocenil kot fantastično: "Dosegla sva velik napredek. Zelo pozitivno, boljše kot bi kdorkoli pričakoval."
Ameriški novinarji so spraševali še o denuklearizaciji in o odprtju severnokorejskih zaporov, a sta voditelja le odkorakala stran.
Trump in Kim podpisala "pomemben" dogovor
Ob koncu srečanja sta predsednika podpisala, po Trumpovih besedah, "zelo pomemben in celovit dogovor".
Kim je ob tem dejal: "Danes imamo zgodovinsko srečanje. Odločili smo se pustiti preteklost za sabo in podpisali smo pomemben dogovor. Svet bo videl veliko spremembo. Rad bi se zahvalil predsedniku Trumpu, da se je ta dogodek zgodil."
Trump je Kimu na hitro dovolil pokukati še v notranjost razkošne predsedniške limuzine, s katero se je pripeljal. Fotografi so namreč ujeli trenutek, ko varnostnik odpre vrata limuzine, Trump pa Kimu razkaže notranjost.
Trump je na vprašanje jedrske razorožitve odgovoril, da se bo ta proces začel "zelo, zelo kmalu." Kim je isto vprašanje ignoriral, Trump pa je novinarje pomiril, da bodo kmalu videli, kaj sta podpisala in da je dokument zelo pomemben.
"Oba želiva nekaj narediti in tudi bova. Razvila sva posebno vez in ljudje bodo navdušeni in srečni, ker bova rešila velik in nevaren problem za celoten svet," je bil vzhičen Trump. Zahvalil se je Kimu in dejal, da je srečanje potekalo veliko bolje kot je marsikdo pričakoval: "Bilo je mnogo bolje od tega, kar se je v zadnjem času napovedovalo v medijih."
In kaj sta podpisala?
Z dogovorom se je Severna Koreja zavezala k ukrepom za popolno jedrsko razorožitev korejskega polotoka, ZDA pa ji bodo v zameno zagotovile varnost. Dokument še razkriva, da se bosta voditelja zavzemala za vzpostavitev novih ameriško-severnokorejskih diplomatskih odnosov.
Kimova obljuba denuklearizacije je podobna tisti, ki jo je aprila podpisala z Južno Korejo. V deklaraciji, ki sta jo 27. aprila letos podpisala predsednika obeh Korej, Kim in Moon, je namreč "potrjen cilj, da se bodo skozi proces denuklearizacije zavzemali za Korejski polotok brez jedrskega orožja."
Po podpisu voditelja zapustila hotel
Voditelja sta skupaj zapustila prizorišče podpisa dogovora in se še enkrat rokovala pred zastavami, nato pa se odpravila vsak svojo pot.
Trump se je za hip še ustavil pred novinarji in na vprašanje, ali bo Kima povabil v Belo hišo odgovoril, da bo to zagotovo storil.
Voditelja sta zapustila hotel, Kim se je odpravil proti domovini, Trump pa se je pred večernim odhodom iz Singapurja udeležil še novinarske konference.
Trump na novinarski konferenci: Sankcije ostajajo
Trump je na novinarski konferenci najprej znova pohvalil srečanje in se zahvalil gostiteljem v Singapurju ter vsem državam, ki so pomagale, da se je srečanje zgodilo, tudi kitajskemu predsedniku, kljub temu, da so odnosi zaradi Trumpove uvedbe carin zoper Kitajsko zelo napeti.
O srečanju s Kimom je znova poudaril, da sta preživela čudovite trenutke in da lahko po srečanju ljudem po svetu preda "sporočilo miru". Srečanje je bilo po njegovih besedah iskreno in neposredno ter dokaz, da so spemembe možne. Pravi, da sta 70 let po koncu krvavih spopadov na korejskih tleh spisala novo poglavje. "Preteklost ne rabi definirati prihodnosti," je dodal.
V zvezi s podpisanim dogovorom, s katerim se je severnokorejski vodja zavezal k postopni denuklearizaciji in ki so ga kritiki označili kot milega, je Trump povedal, da bi moral biti podpisan že davno prej in da sankcije ostajajo dokler ne bo jedrsko orožje uničeno do te mere, da povratek ne bo več mogoč. "Severna Koreja je že uničila poligon za jedrske poskuse," je dodal Trump. To po njegovo dokazuje, da so resni glede podpisanih zavez.
Po Trumpovih zagotovilih sta se dotaknila tudi stanja človekovih pravic v Severni Koreji in da bodo poskusili nekaj narediti tudi na tem področju.
'Vsakdo lahko naredi vojno, redki pa so sposobni zagotoviti mir.'
Na vprašanje, zakaj je dejal, da se mu zdi Kim talentiran je Trump odvrnil, da je redko kateri mladenič pri 26. letih sposoben prevzeti tako težko situcijo kot jo je Kim. To je po njegovo sposoben le mogoče eden na 10.000 ljudi: "Vsakdo lahko naredi vojno, redki pa so sposobni zagotoviti mir."
Verjame, da bo Kim takoj po povratku v domovino začel s postopkom jedrske razorožitve, ki bo mnogo ljudi na svetu naredil varnejše. Denuklearizacije si po Trumpovih besedah želi tudi Kim: "Verjetno si tega želi še bolj kot jaz."
Ameriški predsednik je še pojasnil, da ameriške vojaške čete zaenkrat ostajajo v Južni Koreji, da pa tam ne bodo več izjavali vojaških vaj, saj da so vojaške vaje tako daleč od doma so neprimerne, drage in provokativne: "Severna Koreja bo to cenila, mi pa bomo prihranili veliko denarja." Tudi sam si sicer želi vseh 32.0000 vojakov čimprej spraviti domov, a to ni bilo del tokratnega dogovora, je še odgovoril.
Koliko časa bo potrebno za denuklearizacijo?
Trump se do konkretne časovnice razorožitve ni želel opredeljevati: "Poslušam grozne zgodbe, da bi vse skupaj lahko trajalo tudi 15 let. Temu ne verjamem."
Vseeno trdi, da bi se tak dogovor moral zgoditi mnogo prej, o denuklearizaciji pa da se je veliko pogovarjal s svojim stricem, inženirjem Johnom Trumpom: "Znanstveno to zahteva veliko časa, a ne glede na to, ko začneš postopek je vsega praktično konec. Potakalo bo, kolikor bo tehnično najhitreje možno."
"Govorimo o tem prvem obdobju. Po 20 odstotkih povratek ni več mogoč. To bo zelo kmalu," je še dodal.
Pri razoroževanju naj bi pomagali predvsem Južna Koreja in Japonska, ZDA pa ne.
Severnokorejski državni mediji na veliko o vrhu
CNN piše, da je glavni severnokorejski časopis Rodong Sinmun objavil fotografije Kimovega obiska v Singapurju, tudi njegov sprehod po glamuroznem mestu. Poročevalec CNN-a Will Ripley, ki je že vsaj 20-krat obiskal Severno Korejo, je to potezo komentiral kot izredno.
"To je izredno, saj ponavadi njihovi mediji počakajo vsaj 24 ur, preden objavijo take dogodke in tako njihovi državljani izvedo za njih za preostalim svetom," je komentiral Ripley.
Gospodarskega svetovalca Kudlowa zadela kap
Bela hiša je pred srečanjem sporočila, da se pogajanja med državama premikajo naprej hitreje od pričakovanj, kar naj bi bil razlog za krajše bivanje Trumpa v Singapurju. Predsednik ZDA je sprva nameraval ostati še kakšen dan.
Z ameriške strani je najpomembnejša tema prvega vrha med predsednikoma ZDA in Severne Koreje jedrska razorožitev slednje, vendar nihče ne pričakuje, da se bo to zgodilo kmalu. Trump je dejal, da gre za začetek procesa.
Tik pred začetkom vrha je Trump uporabil Twitter za obvestilo, da je njegovega glavnega gospodarskega svetovalca Larryja Kudlowa zadela kap in se zdravi v bolnišnici Walter Reed, torej tam, kjer so pred kratkim operirali prvo damo ZDA Melanio Trump.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.