
Socialisti španskega premierja Luisa Rodrigueza Zapatera so na nedeljskih lokalnih volitvah doživeli zgodovinski poraz, saj so s 27,8 odstotka glasov dosegli najslabši rezultat v sodobni španski zgodovini. Zmagovalka volitev je konservativna Ljudska stranka (PP), ki je po 99,80 odstotka preštetih glasov prejela 34,54 odstotka glasov podpore.
Glede na izide so Zapaterovi socialisti (PSOE) izgubili celo v mestih, v katerih tradicionalno volijo njegovo stranko, med drugim v regiji Kastilja-La Mancha, Sevilli in Cordobi, glasove pa je tokrat tam osvojila opozicijska PP. Socialisti so izgubili v skoraj vseh glavnih mestih pokrajin, v katerih so do zdaj imeli svoje župane. V Barceloni so županski stolček prvič po 32 letih osvojili katalonski nacionalisti (CiU).
Ljudska stranka Mariana Rajoyja je zmagala v skoraj vseh španskih regijah z izjemo Asturije in Navare, kjer so večino glasov pobrale regionalne stranke.

"Izidi volitev kažejo, da je socialistična stranka jasno izgubila današnje volitve. Doživeli smo velik poraz v primerjavi z izidi izpred štirih let," je po objavi rezultatov v nedeljo zvečer dejal Zapatero, ki o predčasnih volitvah za zdaj ne razmišlja. Njegova vlada bo opravljala delo do konca mandata, da dokonča začete gospodarske reforme, je še dejal premier.
Zapatero je že pred tem napovedal, da se na parlamentarnih volitvah leta 2012 ne bo več potegoval za ponovni, že tretji, premierski mandat.
Svoj glas na volitvah je oddalo okoli 65 odstotkov od 34 milijonov volilnih upravičencev, ki so izbirali 8116 županov, 68.400 mestnih svetnikov in 824 članov regionalnih parlamentov v 13 od 17 španskih regij, ki sicer uživajo različne stopnje avtonomije.
'Ne, ne, vi nas ne predstavljate'

Španski protestniki, ki že več dni demonstrirajo proti brezposelnosti in varčevalni politiki v državi, tudi danes, dan po nedeljskih lokalnih volitvah, vztrajajo na ulicah. Večinoma mladi protestniki so sredi Madrida danes zavrnili priznanje v nedeljo izvoljenih županov in regionalnih poslancev.
"Ne, ne, vi nas ne predstavljate," so že v noči na ponedeljek vzklikali protestniki na osrednjem madridskem trgu Puerta del Sol, na katerem si je zbranih več tisoč ljudi postavilo pravo šotorsko taborišče. Protestniki ves čas poudarjajo, da demonstrirajo proti vsem političnim strankam, na madridskem trgu pa nameravajo vztrajati še najmanj teden dni.
Protestniki so zasedli tudi osrednje trge v Barceloni, Valencii, Sevilli, Zaragozi, Granadi in drugih mestih, a naj bi tam njihovo število upadlo. Demonstranti so se poimenovali gibanje M-15 po 15. maju, ko so se desettisoči prvič odpravili na ulice. Zahtevajo široke reforme, kot je omejitev mandatov politikov, odpravo njihovih finančnih privilegijev, končanje reševanje bank in zagotovitev dostopa do stanovanj.
Španija ima trenutno najvišjo stopnjo brezposelnosti v Evropi. Ta presega 20 odstotkov, med mladimi do 25. leta pa jih je brez dela celo 44 odstotkov. V državi so zaradi gospodarske krize uvedli vrsto nepriljubljenih ukrepov, kot je dvig upokojitvene starosti in olajšanje odpuščanja delavcev. Španija naj bi se sedaj počasi izvijala iz recesije, a tamkajšnja gospodarska rast naj bi bila še leta počasna.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.