
Prvi krog iranskih predsedniških volitev ni prinesel naslednika reformističnega predsednika Mohameda Hatamija, saj nobeden od kandidatov ni prejel zadostne večine. Prvič v zgodovini islamske republike bodo tako morali izvesti drugi krog volitev. Vsi dosedanji predsedniki so že v prvem krogu dobili več kot 50 odstotkov podpore. Drugi krog bo v petek, 24. junija. Za razliko od prvega kroga, ko bi bilo za zmago potrebnih več kot 50 odstotkov podpore, bo v drugem krogu za izvolitev novega predsednika dovolj že navadna večina glasov.
Največ glasov so Iračani namenili nekdanjdemu predsedniku in reformistu Akbarju Hašemiju Rafsandžaniju in ultrakonzervativnemu teheranskemu županu Mahmudu Ahmadinedžadu, je danes po preštetju glasovnic potrdilo iransko notranje ministrstvo. Volilna udeležba je znašala 62 odstotkov od 46,8 milijona volilnih upravičencev. Volitve so potekale pod strogimi varnostnimi ukrepi, saj je v dneh pred volitvami prišlo do več bombnih napadov.
70-letni zmerni klerik Rafsandžani, ki je že od vsega začetka veljal za favorita med sedmimi kandidati, je prejel 21,10 odstotkov glasov, 48-letni Ahmadinedžad pa 19,25 odstotka, med tem ko rezultati iz tujine še niso znani. Kot najbolj nevarna tekmeca Rafsandžanija so pred volitvami označevali konservativca Mohameda Bakerja Kalibafa in reformista Mostafo Moina, medtem ko se Ahmadinedžadu ni napovedovalo veliko možnosti. Kalibaf in Moin sta šele na četrtem oziroma petem mestu.

Sredinski verski vodja Mehdi Karubi, ki je med sedmimi predsedniškimi kandidati pristal na tretjem mestu s 17,46 odstotka glasov, je ocenil, da so bile volitve "ponarejene". Skrajni konservativci, ki podpirajo Ahmadinedžada, naj bi po njegovem podkupili volivce. "Prišlo je do bizarnega posredovanja. Denar je šel iz roke v roko," je novinarjem v Teheranu povedal Karubi. Vrhovnega voditelja ajatolo Alija Hameneja je zato pozval, naj "določi pošten odbor, ki mu je mogoče zaupati," ki bo preveril aktivnosti konservativnega sveta varuhov in notranjega ministrstva.
Ajatola Hamenej je v današnjem sporočilu za javnost pohvalil Irance za njihovo udeležbo na volitvah. Ob tem je izpostavil, da so iranski volivci s tem jasno odgovorili ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu. "Osramočeni predsednik ZDA, ki je prišel na oblast s pomočjo denarja sionističnih družb, je vaše volitve označil za nepravične in neveljavne," je zapisal prvi mož Irana.
Med današnjim preštevanjem glasovnic pa je prišlo tudi do spora med ministrstvom za notranje zadeve in svetom varuhom, glede tega kdo ima pravico razglasiti volilne rezultate. Prvi je namreč delne rezultate objavil svet varuhov, ki ima nalogo skrbeti za skladnost zakonodaje z ustavo in islamom. Spor je rešil dosedanji predsednik Mohamed Hatami, ki je dejal, da je sporočanje volilnih rezultatov javnosti naloga notranjega ministrstva.