Odnosi med gibanjema Fatah in Hamas so se močno poslabšali, ko je Hamas zmagal na parlamentarnih volitvah leta 2006 in leta 2007 prevzel nadzor nad območjem Gaze ter Fatahu omejil nadzor nad Zahodnim bregom.
Palestinski predsednik in vodja gibanja Fatah Mahmud Abas ter vodja Hamasa Haled Mašal pa sta bojno sekiro zdaj tudi formalno zakopala in tako potrdila spravni dogovor, ki sta ga gibanji dosegli minuli teden.
Cilj dogovora je konec delitve med Gazo in Zahodnim bregom, predvideva pa tudi oblikovanje skupne prehodne palestinske vlade, ki bi jo vodili neodvisni politiki, v letu dni pa naj bi sledile predsedniške in parlamentarne volitve.
Po slovesnosti v Kairu naj bi se Palestinci takoj lotili dela, na prvem mestu sestave prehodne vlade. Današnje slovesnosti se udeležujejo tudi predstavniki drugih palestinskih skupin, ki so v torek podpisale spravni dogovor.
Mašal: Boj poteka proti izraelskim sovražnikom
Mašal, vodja Hamasa, ki sicer živi v izgnanstvu, je na slovesnosti dejal, da je njegova skupina pripravljena storiti vse, da bi uresničili besedilo spravnega dogovora. "Naš boj je z izraelskim sovražnikom, ne s palestinskimi skupinami," je dejal.
Abas: Obrnili smo črno stran delitve
Abas je danes na slovesnosti poudaril, da so se Palestinci odločili "za vedno obrniti črno stran delitve". "Dokler bomo združeni, nam bo zagotovo uspelo," je še poudaril. Obrnil se je tudi na izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in dejal, da se mora ta sedaj odločiti med gradnjo judovskih naselbin in mirom.
Netanjahu: Dogovor je velik udarec za mir
Izrael, ki nasprotuje spravnemu dogovoru, pa je Abas obtožil, da spravni dogovor izkorišča kot pretvezo za izogibanje mirovnim pogajanjem. Izraelski premier Netanjahu je v današnjem odzivu na spravo dejal, da je dogovor velik udarec za mir. Spravni dogovor je označil kot veliko zmago terorizma. Izraelski premier je ob tem dejal, da nedavna izjava, s katero je Hamas obsodil uboj vodje teroristične mreže Al Kaida Osame bin Ladna, dokazuje, da bo palestinski spravni dogovor škodil možnostim za mir na Bližnjem vzhodu.
Izraelski časnik Haaretz je sicer danes poročal, da izraelsko zunanje ministrstvo v nasprotju z uradnim stališčem vlade meni, da palestinski spravni dogovor predstavlja pozitivno priložnost za judovsko državo. To naj bi izhajalo iz zaupnega poročila ministrstva, poroča francoska tiskovna agencija AFP
'Spoštujejo naj načela četverice'
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je v odzivu na spravni dogovor palestinske skupine pozval, naj spoštujejo načela bližnjevzhodne četverice, ki si prizadeva za vzpostavitev dveh držav, Izraela in Palestine, ki bosta v miru in varnosti živela drug ob drugem. Četverica, ki jo sestavljajo ZDA, EU, ZN in Rusija, sicer že veš čas tudi zahteva, da se Hamas odpove nasilju, Izraelu pa prizna pravico do obstoja.
Slovenija pozdravila sporazum
Podpis sporazuma je pozdravila naša država. "Slovenija pozdravlja danes podpisani spravni sporazum med vodilno palestinsko stranko Fatah in palestinskim gibanjem Hamas, ki predvideva oblikovanje vlade narodne enotnosti ter izvedbo predsedniških in parlamentarnih volitev na palestinskih ozemljih v roku enega leta," so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Menijo, da je oblikovanje vlade narodne enotnosti pozitiven korak k vzpostavitvi enotne in učinkovite palestinske oblasti tako na Zahodnem bregu kot v Gazi. "Palestinska vlada narodne enotnosti si mora prizadevati za takojšnjo ustavitev vsakršnega nasilja, zagotovitev varnosti, nadaljevanje izgrajevanja palestinskih državnih institucij ter za ekonomsko-socialni razvoj palestinskih ozemelj," poudarjajo in za konec dodajajo, da mora biti končni rezultat palestinskih vladnih prizadevanj vzpostavitev miroljubne in demokratične palestinske države, ki bo zagotavljala trajen mir in sobivanje z državo Izrael.
"Dogovor o spravi palestinskih gibanj Fatah in Hamas, ki so ga dosegli ob posredovanju Egipta je pomemben dogodek in obet za nadaljevanje mirovnega procesa na bližnjem vzhodu, ki naj pripelje do zaželjenega cilja dveh varnih in prijateljskih držav, Palestine in Izraela," pa je dejal evropski poslanec Ivo Vajgl (ALDE/Zares), član parlamentarne delegacije za odnose z državami Mašreka (Egipt, Jordanija, Libanon, Sirija) ter posebne opazovalne skupine Evropskega parlamenta za južno Sredozemlje.
Poudaril je, da je takšen razvoj dogodkov želel velik del mednarodne javnosti, vključno z Evropskim parlamentom. "Sporazum je postal možen prav zaradi novih procesov demokratizacije, ki potekajo v skoraj vseh državah arabskega sveta in ki odpirajo na stežaj možnosti za sožitje in skupen razvoj vsem državam in narodom regije," je menil Vajgl. Dodal je, da bi bilo zaželeno, če bi tudi izraelski politični voditelji znali razbrati pozitivno sporočilo iz Kaira in se otresti stereotipov o tem, da razdeljenost Palestincev dolgoročno koristi judovski državi.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.