"Prošnja za podaljšanje je ravnokar prispela. Zdaj bom začel posvetovanje z voditelji EU, kako se odzvati," je v soboto zvečer okoli 23. ure na Twitterju zapisal Tusk.
Pisma Tusku, v katerem so zaprosili za podaljšanje, po navedbah virov na britanski vladi sicer ni podpisal britanski premier Boris Johnson, poroča BBC.
Ob pismu so poslali še dva dokumenta. V prvem pojasnjujejo, da je pismo z zahtevo za preložitev izstopa v skladu z zakonom, v katerem so poslanci zahtevali preložitev, če dogovor o brexitu ne bo potrjen do danes.
Ob tem pa so poslali še eno pismo, v katerem Johnson piše, da bi nova preložitev pomenila napako. Voditelje EU naj bi prosil tudi, da britanske poslance pozovejo k ponovnemu premisleku o svoji odločitvi in k podpori dogovoru, še navaja vir v britanski vladi. Johnson se je pod to pismo podpisal.
Britanski premier tako vztraja, da ne želi preložiti brexita, ki je trenutno predviden 31. oktobra. Zatrjuje tudi, da se o tem ne bo pogajal z Brusljem.
Vendar pa je bil, potem ko je danes britanska poslanska zbornica izglasovala dopolnilo, s katerim so preložili dokončno potrditev dogovora o brexitu do sprejetja potrebne zakonodaje, v skladu z zakonom primoran zaprositi za podaljšanje.
Preložitev brexita morajo zdaj potrditi voditelji 27 držav članic EU. Predsednik Evropskega sveta bi lahko sklical izredni vrh voditeljev. Viri pri EU sicer menijo, da bi lahko odločitev sprejeli tudi prek diplomatskih poti, objavil pa bi jo Bruselj. Eden od virov je povedal, da bi lahko posvetovanje trajalo nekaj dni.
Po večurni razpravi podprli dopolnilo, s katerim so preložili dokončno potrditev dogovora
Britanski parlament je sicer v soboto zasedal prvič po 37 letih. Premier Johnson je bil prepričan, da bodo poslanci dogovor o brexitu podprli, za kar je bilo potrebnih 320 glasov. A do glavnega glasovanja na koncu zaradi dopolnila neodvisnega poslanca Oliverja Letwina sploh ni prišlo. Ta je predlagal, da bi rok za britanski izstop iz EU, ki naj bi se zgodil 31. oktobra, podaljšali, dokler ne bi dogovor opravil celotne parlamentarne poti in dokončno postal zakon. Napovedovali so, da ima ta predlog veliko možnosti, da bi bil sprejet, kar se je izkazalo za pravilno napoved, saj je po petih urah razprave za dopolnilo glasovalo 322 poslancev, proti pa 306 poslancev.
Johnson je sicer takoj po glasovanju poudaril, da se z Brusljem ne bo pogajal in da ne bo zaprosil za novo preložitev brexita, ampak bo storil vse, da bo Združeno kraljestvo iz unije izstopilo 31. oktobra. Zato naj bi vlada v parlament takoj naslednji teden vložila potrebno zakonodajo.
"Z EU se ne bom pogajal o preložitvi, tudi zakon me k temu ne zavezuje," je vztrajal Johnson. Zakon, ki je bil sprejet prejšnji mesec, sicer določa, da če poslanci do 19. oktobra ne bodo sprejeli dogovora o brexitu, mora premier prositi Bruselj za preložitev brexita za tri mesece, torej do konca januarja 2020.
Corbyn Johnsona pozval, da zaprosi za preložitev
Vodja laburistov Jeremy Corbyn, ki zastopa glavno opozicijsko stranko v parlamentu, je pozval premiera, naj spoštuje zakonodajo in zaprosi za preložitev brexita.
Letwinovo dopolnilo so poleg večine laburistov po navedbah BBC podprli tudi poslanci iz vrst severnoirske unionistične stranke DUP, Škotske nacionalne stranke (SNP), liberalnih demokratov in polovica neodvisnih poslancev.
Nekdanji torijec Letwin, ki zdaj nastopa kot neodvisni poslanec, je še pred glasovanjem v poslanski zbornici dejal, da je njegov amandma "zavarovanje" pred "avtomatičnim zgrmenjem" Združenega kraljestva iz EU 31. oktobra, če ne bo pravočasno sprejeta ustrezna zakonodaja.
Kritike dogovora z več strani
Vodja laburistov Corbyn je sicer še pred glasovanjem kritiziral dogovor, za katerega je dejal, da ne ščiti pravic delavcev, Johnson pa je člane stranke pozval, naj ne sledijo svoji vodji. Poslanec Škotske nacionalne stranke Ian Blackford je ocenil, da je predlagani dogovor slab za Škotsko, in vprašal, zakaj Škotska ni deležna enakih zagotovil kot Severna Irska. Johnson mu je odgovoril, da imajo Škoti zdaj priložnost, da "ponovno pridobijo nadzor nad ribištvom".
Sobotno glasovanje bi bilo četrto (prvo za drugi sporazum), od referenduma o brexitu so že tri leta in štirje meseci. "V teh letih so se pojavile napetosti med prijatelji, razdelile so se tudi družine, parlament pa je zaposlovalo eno samo vprašanje, za katerega se je zdelo, da ga ne znamo rešiti," je Johnson ob tem dejal. Spomnimo, njegov brat Jo Johnson je odstopil kot minister in poslanec, kot razlog pa je navedel nerešljive napetosti med zvestobo družini in nacionalnim interesom.
Bruselj od Londona pričakuje informacije o naslednjih korakih
Evropska komisija je po današnji odločitvi britanskih poslancev za preložitev dokončne potrditve najnovejšega dogovora o brexitu pozvala London, naj pojasni svoje naslednje korake. "Komisija je seznanjena z današnjim glasovanjem v poslanski zbornici o tako imenovanem Letwinovem dopolnilu, zaradi katerega sam dogovor o izstopu danes ni bil dan na glasovanje. Zdaj je na britanski vladi, da nas čim prej obvesti o nadaljnjih korakih," je tvitnila tiskovna predstavnica Evropske komisije Mina Andreeva.
Tudi Francija je ponovila, da vnovična preložitev brexita "ni nikomur v interesu". "Dogovor je bil izpogajan. Zdaj je na britanskem parlament, da pove, ali ga sprejema ali zavrača," so po današnjem razpletu v britanskem parlamentu sporočili iz francoske predsedniške palače.
Shod zagovornikov drugega referenduma o brexitu
Medtem ko je poslanska zbornica razpravljala o novem dogovoru o izstopu Združenega kraljestva iz EU, se je v središču Londona zbralo na tisoče zagovornikov drugega referenduma o brexitu. Kot je poročal BBC, se je množica odpravila na trg pred parlamentom.
Večina jih je nosila zastave Evropske unije in plakate z napisi, kot so "Pustite odločitev nam" in "Ostati (v EU) = nič več bolečine".
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.