Po več desetletjih je v konzervativni kraljevini Savdski Arabiji odpravljena prepoved vožnje za ženske. Gre za del velikega reformnega procesa, ki ga je zagnal savdski prestolonaslednik, princ Mohamed bin Salman. Savdska Arabija je bila namreč edina država na svetu, ki je ženskam prepovedovala vožnjo.

Ključen korak za svobodno gibanje žensk
Mnogi napovedujejo, da bo ukrep pomenil začetek nove dobe družbene mobilnosti. Gre za ključen korak v smeri svobodnega gibanja žensk, ki v z nafto bogati monarhiji živijo v patriarhatu. Za številne bo vozniško dovoljenje pomenilo osvoboditev od zasebnih voznikov ali moških sorodnikov, pomeni pa tudi velike prihranke v družinskih proračunih.
Reforma je bila naznanjena septembra lani, prva vozniška dovoljenja so ženskam začeli izdajati v začetku meseca. Nekatere so lahko do njih prišle tako, da so vozniško dovoljenje, ki so ga pridobile v tujini, po praktičnem preizkusu zamenjale za domače.
Po ocenah svetovalne družbe PricewaterhouseCoopers bi lahko do leta 2020 vozniško dovoljenje pridobilo in aktivno začelo voziti okoli tri milijone žensk v kraljevini. V ta namen so v večjih mestih, kot sta Džeda in Rijad, odprli nekaj avtošol za ženske, kjer se je lahko naučijo tudi vožnje motorja - kar je bilo v Savdski Arabiji še pred letom dni nepredstavljivo.
A vsi z novimi reformami le niso tako zadovoljni. Nekateri moški so svoje nezadovoljstvo izrazili na družbenih omrežjih pod ključnikom "Ne boš vozila".

Odločitev za odpravo prepovedi vožnje za ženske je po vsej verjetnosti povezana s skrbmi glede gospodarstva zaradi padanja cen nafte. Ukrep bo namreč po pričakovanjih povečal zaposlovanje žensk in do leta 2030 naj bi v gospodarstvo prispeval 90 milijard dolarjev (več kot 77 milijard evrov).
'Danes je zgodovinski dan, poln obljub'
Prvič v življenju se je v službo sama odpeljala tudi Roa Altaweli, porodniška babica iz pristaniškega mesta Džeda. Ponoči ni mogla spati, saj je bila tako vznemirjena. Na poti se je ustavila v kavarni po kavo. Bila je prva ženska voznica, ki ji je barista kdajkoli postregel.
"Pred nami je še dolga pot, a počutim se močnejšo, ko ugasnem avto in vstopim v bolnišnico. Danes je zgodovinski dan in zdi se poln obljub o še več zgodovinskih dneh za ženske v Savdski Arabiji," je povedala za BBC.
Savdijka prevozila krog z dirkalnikom pred dirko Formule 1
Odpravo prepovedi vožnje avtomobila so obeležili tudi v karavani formule 1. Savdska članica Mednarodne avtomobilistične zveze Fia Asil Al Hamad je pred dirko za VN Francije opravila krog po dirkališču Paul Ricard. Al Hamadovi je vožnjo z dirkalnikom, v katerem je Kimi Räikkönen leta 2012 zmagal dirko za veliko nagrado Abu Dabija, omogočila ekipa Renaulta kot del predstavitve svojih legendarnih dirkalnikov.
Po opravljeni vožnji je članica Fiine komisije za ženske v motošportu poudarila, da je že od mladih let ljubiteljica motošporta. "Vseeno pa vožnja z dirkalnikom formule 1 presega vse moje sanje," je povedala. "Upam, da bo ta dogodek, ravno na dan, ko savdske ženske lahko vozijo, močno sporočilo, kaj lahko dosežeš, če imaš strast in voljo sanjati."

Oblasti v zadnjih tednih aretirale več aktivistk za ženske pravice
A veselje ob ukrepu je mnogim skalilo dejstvo, da so savdske oblasti v zadnjih tednih ukrepale proti aktivistkam za pravice žensk. Oblasti so se jih lotile maja in odtlej so jih najmanj 19 aretirale, nekatere so še vedno v zaporu. Grozi jim sojenje na sodišču za boj proti terorizmu ter dolge zaporne kazni, piše BBC.
Oblasti so jih obtožile spodkopavanja varnosti v kraljevini in pomoči sovražnikom države, časopisi pa so na naslovnicah objavili njihove fotografije, čez obraz pa so v redečem natisnili napis 'izdajalke'.
Savdske oblasti teh ukrepov ne komentirajo, a so ga kot napako kritizirali tudi nekateri izmed najbolj gorečih podpornikov prestolonaslednika. Poznavalci pa so ga komentirali kot prestolonaslednikov preračunljiv korak, s katerimi je pomiril konservativne klerike, ki jih skrbi njegova modernizacija, hkrati pa dal aktivistkam jasno vedeti, da je le on tisti, ki odloča o spremembah.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.