Angleški zgodovinar in dober poznavalec druge svetovne vojne James Holland je ob 70. obletnici dneva D, ko so se zavezniške sile izkrcale v Normandiji, za CNN pojasnil, da v povezavi s tem dnevom obstaja kar nekaj dejstev, ki so se skozi raziskovanje izkazali za neresnične. Govori o šestih mitih.
Prvi mit govori o tem, da je bil dan D večinoma ameriška operacija. Holland pravi, da je realnost povsem drugačna. Tistega jutra na obalah Normandije niso bili v večini ameriški vojaki, pač pa je bilo še največ britanskih vojakov, pravi Holland. Opearcijo je resda vodil ameriški general Dwight D. Eisenhower, a njegov namestnik je bil britanski general Arthur Tedder. Britanskega rodu so bili tudi trije poveljniki zračnih sil. Holland pravi, da so britanske sile vodile morski del operacije. Od 1213 bojnih ladij, jih je bilo le 200 ameriških in kar 892 britanskih. Prav tako je bilo kar dve tretjine od 12.000 letal britanskih. Holland opozarja, da ne želi zmanjševati vloge Američanov. A dejstva kažejo, da so bile britanske enote v tej operaciji dominantne, zato je potrebno izpostaviti tudi njihovo pomembno vlogo, je prepričan zgodovinar.
Drugi mit govori o slabi pripravljenosti in opremljenosti ameriških sil. Holland pravi, da je bila ameriška vojska že takrat najbolje opremljena vojska na svetu. Priprave na operacijo so potekale po načrtih in ameriška vojska se je v tem času dobro opremila in pripravila, opozarja Holland, ki je prepričan, da so Američani dan D izkoristili kot svoj šov, da svetu pokažejo, kako močna je njihova vojska. Prve težave, ki so jih imeli po izkrcanju, so bile v povezavi z neprehodno pokrajino in ograjami iz gostega grmovja. Celo njihovi najmočnejši tanki so slabo napredovali. A so jih kar na terenu izboljšali in kar 60 odstotkov tankov opremili z napravo, ki je brez težav prodrla skozi goste ograje.
Tretji mit govori o tem, da so bile zavezniške sile nemočne. Zavezniki so še pred invazijo predvidevali, da bodo v 17 dneh napredovali 80 kilometrov v notranjost, a temu ni bilo tako, pravi Holland. Hitler je namreč svoje enote namestil bližje k obali in jih dobro oborožil. Ker pa je s svojo taktiko predvidljiv, saj jo je uporabil tudi v drugih invazijah, so ga zavezniške sile kmalu prisilile k umiku.
Četrti mit govori o tem, da je bila nemška vojska veliko bolj usposobljena kot zavezniška. Holland pravi, da je imela Nemčija ob začetku druge svetovne vojne zagotovo najbolje usposobljeno vojsko, ki pa so jo leta vojskovanja dodobra načela. Zavezniške sile so se na dan D pripravljale kar štiri leta, medtem ko je imela nemška vojska le nekaj tednov časa, da se zbere in pripravi. Prav tako je bila morala med nemškimi vojaki že zelo načeta, opozarja Holland.
Na predhodnjega se navezuje tudi peti mit, ki govori o tem, da so imele nemške enote boljšo taktiko od zavezniške. Holland pravi, da so se Nemci toliko časa uspeli upirati zavezniškim enotam zato, ker so imeli nemški vojaki vcepljen močan občutek za pripadnost in hkrati jih je bilo strah odnehati, saj so vse dezerterje takoj ustrelili. Imeli so navodilo, da se bojujejo do zadnjega moža, o umiku ni bilo govora, pravi Holland, a ta taktika ni bila boljša od zavezniške, zato je nemška vojska doživela poraz.
Zadnji, šesti mit govori o žrtvah na zavezniški strani. Velja prepričanje, da britanske in ameriške sile niso utrpele velikih izgub, a to je neresnica, pravi Holland. Zavezniške enote so kljub dobri opremi utrpele veliko izgub, največ med pehoto, tankovskimi enotami in artilerijo.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.