
Seymour Hersh je eno največjih imen, ko govorimo o preiskovalnih novinarjih, in tokrat se je lotil zgodbe o zadnjih trenutkih Osame bin Ladna, ki so ga Američani ubili leta 2011. Članek je objavil v London Review of Books in ne v New Yorkerju, kjer je sicer objavljal od leta 1993.
V članku Hersh piše o masovnem prikrivanju dejstev, zgodba pa je povsem nasprotna od zgodbe, ki so jo predstavili v Obamovi administraciji. Kot trdi Hersh, so ameriški in pakistanski uradniki sodelovali pri razkrivanju, kje v mestu Abbottabad se nahaja bin Laden, sodelovali so pri njegovem ujetju, nato pa še pri prikrivanju vsega tega, vpleteni so bili uradniki na različnih ravneh v obeh vladah.
Hersh se v članku naslanja na pričanje enega samega, neimenovanega, upokojenega ameriškega obveščevalca, navajajo ameriški mediji.
Glavni poudarki so:

Leta 2011 se ameriški tjulnji niso podali v nevarno in neznano situacijo v Abbottabadu na severu Pakistana, kjer se je skrival bin Laden, prav tako se ni zgodila izmenjava ognja, ampak je bil bin Laden že pet let ujetnik pakistanske vojske. Na usodno noč so ga samo predali ameriški vojski, ki s helikopterji priletela nad stavbe, kamor so ga takrat namestili.

Član pakistanske vojaške obveščevalne službe ISI je pospremil posebno enoto ameriške vojske in ji razkazal območje. Edini streli, ki so odjeknili tisto noč, so bili streli tjulnjev, s katerimi so ubili bin Ladna.
Bin Ladna je razkrila ''oseba'', ki ga je naznanila na ameriškem veleposlaništvu v Islamabadu. Tako po navedbah Hersha ne držijo trditve več ameriških uradnikov, da je CIA sledila članu bin Ladnove skupine, ki jih je tako pripeljal do kompleksa v Abbottabadu.
Bin Ladnovo bivanje v omenjenem kompleksu je financirala Savdska Arabija.
Pakistanski vojaški zdravnik je pridobil bin Ladnov DNK, s katerim je dokazal, kje je. Ta dokaz so predali Američanom. Tako Hersh ovrže trditve Obamove administracije, da je kljub vsemu obstajal dvom, da bin Laden prebiva v kompleksu.
''Največja laž'' po mnenju Hersha pa je, da vodji pakistanske vojske generala Ashfaq Parvez Kayani (vodja vojske) in Ahmed Shuja Pasha (generalni direktor obveščevalcev) nista bila seznanjena vnaprej o ameriški raciji.

Skratka, Hersh trdi, da so ameriški predsednik Barack Obama in njegovi svetovalci lagali praktično o vsem glede enega največjih predsedniških dosežkov: avtorizacije racije, v kateri so ubili bin Ladna.
Protidokazi
CNN navaja nekatere protidokaze za Hershove trditve, ki jih je zavrnila tudi Bela hiša. Ameriški tjulnji so v pogovorih z novinarji zatrdili, da je prišlo do izmenjave ognja in da v usodni noči ni umrl le bin Laden, ampak tudi dva njegova varnostnika, eden od njegovih sinov in žena enega od varnostnikov. Hersh pa trdi, da so bili izstreljeni le streli, ki so ubili najbolj iskanega terorista tistega časa. CNN navaja, da so obiskali kompleks, preden so ga pakistanske oblasti porušile. Kompleks je bil uničen, povsod je bilo steklo, v zidovih so bile luknje od strelov, vse to dokazuje izmenjavo ognja.

CNN nadaljuje, da že zdrava pamet pravi, da je nemogoče, da bi Savdska Arabija financirala njegovo bivanje, saj je bil bin Ladnov načrt vreči kraljevo družino s prestola. Zakaj bi torej plačevali smrtnemu sovražniku in zakaj ne bi enostavno svojim tesnim zaveznikom Pakistancem naročili njegovega umora?
Naprej se CNN sprašuje, zakaj ne bi Pakistanci enostavno predali bin Ladna, zakaj bi Američani šli v zapleteno vojaško akcijo? Dodajajo, da je Pakistan ZDA predal več iskanih teroristov, denimo vodjo Al Kaide Khalida Sheikha Mohammeda ali pa Abuja Faraj al-Libia.

Ameriški medij skuša ovreči tudi trditev, zakaj bi Američani prikrivali, da je bin Laden v rokah Pakistana? V tistem času so bili med državama odnosi zelo napeti, ker je Pakistan zaprl pogodbenika CIE Raymonda Davisa, ki je ubil dva Pakistanca. ZDA bi takrat lahko enostavno rekle, da Pakistan ščiti bin Ladna, so zapisali in dodali, da je vojska z opazovanjem vodilnih v pakistanski vojski potrdila, da so njihove reakcije odražale presenečenje, da je bin Laden v Abbottabadu.
So pa potrdili na CNN, da je Hersh pravilno opazil nekatere napačne navedbe takoj po raciji, denimo, da je bin Laden svoje žene uporabljal kot živi ščit, a da so ameriški uradniki kaj kmalu popravili svoje trditve.

Pri CNN so zaključili, da je imel Hersh nekatere izjemne zgodbe in da upajo, da se njegova kariera ne bo končala z zgodbo o Obamovi administraciji, ki se bere kot scenarij za kakšno priljubljeno ameriško serijo.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.