80-letni medijski mogotec Rupert Murdoch in njegov sin James, sicer vodja Murdochovega imperija News Corporation za Evropo in Azijo, sta sedla pred odbor britanskega parlamenta za medije, kjer odgovarjata na vprašanja glede spornega vdiranja v telefone in podkupovanja policistov.
James Murdoch se je najprej opravičil vsem sorodnikom žrtev in drugim, ki so jim prisluškovali. Rupert pa je dejal, da je to najbolj ponižen dan v njegovem življenju.
James je dejal, da v času preiskave ključnih dokazov ni poznal, videl jih je šele konec leta 2010. Žal mu je, ker niso imeli vseh dokazov že prej. O tem, da bi Rebekah Brooks ali Les kaj vedela o prisluškovanju, ne ve nič. So pa njuno odpoved sprejeli na podlagi teh dokazov, je še dejal.
Na vprašanje, ali je imelo podjetje ničelno toleranco do nesprejemljivega početja, je Rupert odgovoril z 'da'. Kot je še dejal, govori resnico, priznal pa je, da so ga zavajali.
Poslanci temeljito in podrobno zaslišujejo Ruperta Murdocha o podrobnostih preiskave telefonskega prisluškovanja, opravljene znotraj News International. Rupert, ki je star 80 let, ima očitno velike težave z razumevanjem vprašanj in podajanjem ustreznih odgovorov. Med koncem vprašanj in Murdochovimi odgovori so namreč dolgi premori.
Rupert je dejal, da poslanci njegove zaposlene obtožujejo laganja, prav tako pa je dejal, da ni njegovo delo posegati v pravosodni sistem. S tem dejanjem, škandalom, smo prelomili zaupanje pri naših bralcev, je Rupert odgovoril na vprašanje, ali je časnik ukinil zaradi škandala. ''Bilo nas je sram.'' James pa je dodal, da je zdaj njihov cilj spet vzpostaviti zaupanje v ljudeh. James je dejal, da trenutno ne načrtujejo izdaje novega nedeljskega tabloida, čeprav ''puščajo vse stvari odprte''. Kot je še dejal, je ukinitev tabloida žalostno dejanje, še hujša pa je bolečina zaradi škandala.
Rupert je poudaril, da ni odgovoren za škandal, odgovorni so tisti, ki jim je zaupal. Na vprašanje, zakaj aprila, ko je družba prevzela odgovornost za prisluškovanje, niso odpustili nikogar, je Rupert odgovoril, da so bili v podjetju krivci, ki jih je bilo treba najti.
Rupert Murdoch je povedal, da je izvršni direktor Les Hinton dal odpoved prejšnji petek, z besedami: "Odgovoren sem bil za podjetje in čutim, da moram odstopiti." Odpoved Rebekah Brooks pa so sprejeli, ko jo je ponudila drugič, ker je zelo trpela.
Po besedah Jamesa je bila ukinitev tabloida po 168 letih prava odločitev, se pa že trudijo, da bi odpuščenim novinarjem našli novo službo.
Po dveh urah in pol zaslišanja, pred vprašanji zadnje poslanke, se je zgodil incident, zaradi katerega so začasno prekinili zaslišanje Jamesa in Ruperta Murdocha. Na Ruperta je namreč planil moški. Napadalec je sedel štiri vrste za Murdochom, mirno je odšel proti njemu, v rokah pa je držal krožnik z brivsko peno in ga potisnil Rupertu v obraz, pri tem pa je zavpil: ''Pohlepnež''. Vmešala se je Rupertova žena in moškega udarila po glavi, nato pa je do njega pritekel še policist. Moškega so vklenili in ga odpeljali ven, po obrazu in srajci pa je bil pomazan s peno.
Po desetih minutah premora se je zaslišanje nadaljevalo, glede na to, da je Rupert Murdoch zaslišanje nadaljeval brez suknjiča, pa je mogoče sklepati, da je nekaj pene končalo tudi na njem.
Zaslišanje je sicer trajalo tri ure, večino časa pa je govoril James, ki je očeta med odgovarjanjem na vprašanja velikokrat tudi prekinil in mu na ta način poskušal pomagati z odgovori. Zaslišanje se je končalo z Murdochovim pojasnilom, ki ga je prebral in v katerem se je še enkrat opravičil vsem prizadetim v škandalu.
Pred komisijo tudi druga zaslišanja
Pred komisijo je že pričal nekdanji prvi mož londonske policije Paul Stephenson, ki je odstopil v nedeljo. Na pričanju je povedal, da je deset od 45 predstavnikov v oddelku za stike z mediji londonske policije prej delalo za News International, zanikal pa je obstoj neustreznih odnosov med policijo in tem medijskim imperijem Murdocha.
Dejal je, da ni vedel, da je News of the World vdiral v telefone, priznal pa, da mu je sedaj nerodno, da je policija za svetovalca za stike z javnostmi najela Neila Wallisa, nekdanjega urednika časnika. Glede odnosa z Wallisom, ki so ga zaradi vpletenosti v afero prijeli minuli teden, pa je dejal, da ga v času, ko so ga leta 2009 najeli za skrajšani delovnik, ni imel razloga, da bi ga povezoval z vdiranjem v telefone.
Naslednja priča je bil Dick Fedorcio, direktor javnih zadev v Metropolitanski policiji. Fedorcio je povedal, da je prvič izvedel za vdore v telefone, ko se je vrnil z dopusta v avgustu 2006. Edina večerja, ki se je je udeležil z Andyjem Haymanom in News International, je bila aprila 2006, medtem ko je potekala preiskava.
Naslednji je na zaslišanje prišel nekdanji pomočnik direktorja policije John Yates, ki je pred dnevi odstopil s položaja. Na vprašanje, zakaj je odstopil, je odgovoril, da zato, ker je afera preusmerila pozornost od njegove glavne naloge – boja proti terorizmu. Yates je povedal, da če bi leta 2009 vedel, da je News International prikrival vdore v telefone, bi se drugače odločil. Leta 2009 ni bilo nobenega dokaza, da je vodstvo News of the World prikrivalo prisluškovanje telefonom. Včasih policiste zaprejo zaradi korupcije, vendar to ne pomeni, da je Metropolitanska policija skorumpirana je dejal. Moja integriteta je nedotaknjena in moja vest je čista, je še povedal.
Zaslišali so tudi nekdanjo direktorico News International Rebekah Brooks, ki so jo v nedeljo aretirali, a po 12 urah zasliševanja izpustili na prostost. Brooksova je svoje pričanje začela z opravičilom za dogajanje v News of the World. Dejala je, da so v tabloidu v več notranjih preiskavah vztrajno zanikali, da bi novinarji vdirali v telefone. Resnosti razmer pa se je zavedla šele, ko je lani videla dokumente, ki jih je v civilni tožbi predložila igralka Sienna Miller.
Na vprašanje, ali so ji lagali vodstveni delavci tabloida, pa zaradi poteka kazenske preiskave ni želela odgovoriti. Dejala je tudi, da ni nikoli odobrila plačila podkupnine kakemu policistu. Brooksova je na zaslišanju med drugim poudarila, da je ''nepravično'', da se izpostavlja le News of the World kot edini časopis, ki je imel tesne stike s policijo in politiki.
Čedalje bolj filmska afera
Britanske in svetovne medije polnijo podrobnosti o prisluškovalni aferi in zdi se, da zgodba News of the World z vsakim dnevom postaja bolj filmska.
Doslej so na Otoku aretirali več oseb, v vse skupaj naj bi bila močno vpletena politika, odstopili so vodilni v policiji, včeraj pa je odjeknila še novica o smrti novinarja, ki je prvi spregovoril o vdiranju v telefone in podkupovanju policistov, Seana Hoareja. Obdukcija novinarja je sicer pokazala, da v njegovo smrt ni bila vpletena nobena tretja oseba, policija pa je sporočila, da njegova smrt ni sumljiva.
Hekerji pa so le nekaj ur po objavi novice o smrti Hoareja napadli spletno stran britanskega tabloida The Sun in objavili lažno vest o smrti medijskega mogotca Ruperta Murdocha. Odgovornost za hekerski napad je prevzela skupina Lulz Security.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.