Ženske se v povprečju upokojijo v 61. letu starosti, imajo 39 let delovne dobe in prejemajo približno 700 evrov pokojnine. A o pokojnini je – ne glede na starost – treba začeti razmišljati že mnogo prej. "Pokojnina je v bistvu rezultat vseh prejšnjih let, ko smo delali, bili aktivni na trgu dela in sprejemali določene odločitve. Ljudje ne razmišljamo o tem, ker imamo v življenju že dovolj problemov, ampak te stvari se na koncu žal poznajo," opozarja Maruša Gorišek z Inštituta za razvojne in strateške analize.
Lani so imele v Sloveniji ženske kljub skoraj štiri odstotke višji odmeri v povprečju za kar 16 odstotkov nižjo pokojnino od moških. "Pokojninska vrzel je v bistvu odraz položaja na trgu dela. Vemo, da moški in ženske nimamo enakega položaja. Ženske imajo še vedno v povprečju nižje plače," razlaga Tanja Salecl z ministrstva za delo.
Ženske morajo več časa posvečati družini, zato se pogosteje odločajo za skrajšani delovni čas, prav tako večkrat ostanejo doma z otrokom, če ta zboli. "Pri moških in ženskah, ki štartajo na enakem položaju, se je izkazalo, da ženske napredujejo veliko počasneje kot moški, sploh tiste, ki imajo otroke," opozarja Goriškova. "Samo 20 odstotkov moških vzame del bolniške. Tudi pri starševskem dopustu je podobno: samo pet odstotkov moških vzame del starševskega dopusta," razlaga Tanja Salecl.
Eden izmed takih je Miha, partner Karmen Meze, solastnice podjetja LaPopsi. Pred pol leta sta se razveselila drugega sina – do zdaj je bila na porodniškem dopustu Karmen, zdaj pa bo odšel on. "Moj dan poteka tako, da vstanem ob sedmih, sem do osmih zvečer z njima, takrat ju spravim v posteljo in začne se moj delavnik. Rekla sva, da tako ne gre več. Jaz moram več storiti za svoje podjetje in to je bila najboljša rešitev," pove Karmen.
In čeprav morda mislite, da leto porodniške ali le teden bolniške ne bo odločilno vplival na višino pokojnine, se na koncu vse sešteje, pojasnjuje Goriškova: "Potem pa šok, ko dobijo informativni izračun, in stik z realnostjo – takrat pa se večinoma ne da več nič narediti."
Zato je pomembno, da se zavedamo odločitev, ki jih sprejemamo danes. Moški imajo sicer v prav vseh državah EU višjo pokojnino kot ženske, v povprečju za kar 25 odstotkov. V Sloveniji se je pokojninska razlika od leta 2010 med moškim in žensko sicer zmanjšala za 10 odstotkov, trend pa se tako v Sloveniji kot v EU izboljšuje. Zato je pomembno, da se zavedamo, da bodo odločitve, ki jih sprejmemo danes, oblikovale vašo prihodnost – ne le jutri, temveč tudi čez 30 let.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.