
Evropska komisija je prvi dan enakega plačila organizirala 5. marca 2011. Z dnevom želijo opomniti, koliko dni več bi morale ženske delati, da bi zaslužile enako kot moški, in ozaveščati o razliki v plačilu med spoloma po vsej EU. Letošnji dan enakega plačila se osredotoča zlasti na delodajalce.
"Evropski dan enakega plačila nas opominja na to, koliko dni in ur so ženske od 1. januarja delale brezplačno. Načelo enakega plačila za enako delo je v evropskih pogodbah zapisano že od leta 1957. Zato je skrajni čas, da ga začnemo izvajati povsod," je povedala evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding.
V Sloveniji so ženske za 4,4 odstotka manj plačane od moških
Razlika v plačilu med spoloma – razlika med povprečno bruto urno postavko žensk in moških v celotnem gospodarstvu – se razlikuje od države do države, tako da znaša ta razlika od dveh odstotkov na Poljskem do več kot 27 odstotkov v Estoniji. V povprečju v EU so ženske v letu 2010 še vedno zaslužile za 16,4 odstotka manj kot moški.
Slovenija je s 4,4-odstotno razliko v plačilu med ženskami in moškimi sicer skupaj z Italijo, Malto, Poljsko in Belgijo med državami, v katerih znaša ta razlika manj kot deset odstotkov. Na drugi strani lestvice so Slovaška, Ciper, Nemčija in Grčija, v katerih znaša ta razlika več kot 20 odstotkov, ter Estonija, Češka in Avstrija, v katerih je razlika več kot 25-odstotna.
Kljub na splošno rahlo pozitivnemu trendu v primerjavi s preteklimi leti se razlika v plačilu med spoloma v nekaterih državah članicah, kot so Bolgarija, Francija, Latvija, Madžarska, Portugalska in Romunija, povečuje.
Velike razlike se vidijo tudi med sektorji, vse to pa povzroča težave pri usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja: številne ženske se namreč odločijo za starševski dopust in opravljajo delo s krajšim delovnim časom.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.