Afganistan je kljub mednarodnemu pritisku potihem sprejel zakon, ki šiitskim moškim daje zelo sporne pravice. Med drugim tako določa, da moški lahko svoji ženi odreče hrano in drugo podporo, če ta noče zadovoljiti njegovih spolnih zahtev. Poleg tega nova zakonodaja tudi zagotavlja očetom in dedkom ekskluzivno starševstvo, ženskam pa nalaga, da morajo za dovoljenje za delo prositi moža. Enako je z zapuščanjem doma – razen v izjemnih okoliščinah mora ženska za izhod iz hiše prositi za dovoljenje.
"Zakoni dovoljujejo posiljevalcem, da se izognejo kazenskemu pregonu s tem, da svoji žrtvi plačajo 'odškodnino',“ je ogorčena ameriška organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch.
Že aprila je mednarodna skupnost z ameriškim predsednikom Barackom Obamo in britanskim premierjem Gordonom Brownom na čelu protestirala ob prvotnem osnutku zakona, ki je predvideval zakonitost posilstva soproge.
Predsednik Hamid Karzaj je obljubil revizijo zakona pred njegovim sprejetjem, vendar pa ta še vedno vsebuje represivne ukrepe ter nasprotuje afganistanski ustavi in mednarodnim pogodbam, katerih podpisnik je tudi Afganistan.
Zakon je podprl fundamentalistični šiitski klerik Ajatola Moseni, ki naj bi imel velik vpliv na šiite v državi. Ti sicer predstavljajo zgolj 20 odstotkov prebivalstva, vendar pa bi na predsedniških volitvah 20. avgusta, kjer naj bi bil rezultat zelo tesen, lahko pomenili ključen dejavnik, pišejo nekateri tuji mediji.
Human Rights Watch zdaj vse predsedniške kandidate poziva, naj zahtevajo razveljavitev zakona, ki nasprotuje njihovi lastni ustavi. "Karzaj je sklenil grozljiv dogovor, s katerim afganistanske ženske prodaja v zameno za podporo fundamentalistov na volitvah,“ so prepričani v organizaciji.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.