Zunanje ministrstvo bo vodil socialist Bernard Kouchner, nekdanji vodja misije ZN na Kosovu (UNMIK) in ustanovitelj človekoljubne organizacije Zdravniki brez meja, sicer pa eden najbolj priljubljenih politikov v Franciji.
Nekdanji francoski premier Alain Juppe je prevzel vodenje ministrstva za okolje, trajnostni razvoj, energijo in promet, nekdanji minister za delo Jean-Louis Borloo pa je postal minister za gospodarstvo, finance in zaposlovanje, katerega poglavitna naloga bo izpeljava načrtovanih gospodarskih reform novega predsednika Nicolasa Sarkozyja.
Osem ministrov in sedem ministric
Michele Alliot-Marie, ki je že vodila obrambno ministrstvo, je prevzela ministrstvo za notranje zadeve, tiskovna predstavnica novega predsednika Nicolasa Sarkozyja med predvolilno kampanjo Rachida Dati pa bo vodila ministrstvo za pravosodje.
Ministrstvo za kmetijstvo bo prevzela nekdanja ministrica za trgovino Christine Lagarde, ministrstvo za kulturo Christine Albanel, ministrstvo za zdravje in šport Roselyne Bachelot, obrambno ministrstvo Herve Morin, ministrstvo za visoko šolstvo pa Valerie Pecresse.
Manjša vlada
Vlada bo sicer imela le 15 ministrstev, za razliko od prejšnje, ki jih je imela 30. Na ta način želi Sarkozy zmanjšati stroške in narediti francosko vlado bolj učinkovito.
Fillonova vlada bo Sarkozyjevo Unijo za ljudsko gibanje popeljala na parlamentarne volitve 10. in 17.
junija, na katerih si bo prizadevala za pridobitev potrebne večine v parlamentu,
potrebne za izpeljavo radikalnih reform, ki jih je napovedal Sarkozy.
Po rezultatih zadnjih javnomnenjskih raziskav na prihajajočih volitvah bo slavila brez težav, večina danes imenovanih ministrov pa bi tako na položaju lahko ostala tudi po volitvah.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.