Tujina

FOTO: Kako so moški 'obračunali' z ženskami, ki so želele biti predsednice ZDA?

Washington, 08. 11. 2016 07.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Prvič v zgodovini ZDA je ženska postala predsedniška kandidatka velike stranke. "Zmaga pripada generacijam žensk in moških, ki so se borili in žrtvovali za ta trenutek," je dejala Clintonova. Žrtev je bilo veliko, tudi žaljivk, in sicer le zato, ker so ženske. Bile so hudičevke, razuzdanke, prismojene tepke v menopavzi ...

Začelo se je leta 1872, ko se je na pot k predsedniškemu stolčku podala prva kandidatka za predsednico ZDA. 34-letno Victorio Woodhull so njeni nasprotniki zmerjali s hudičem in zmešano žensko, celo razuzdano žensko. Njene možnosti za zmago so bile nične že zaradi tega, ker so Američanke šele leta 1920 dobile volilno pravico. Tako v bistvu ni mogla voliti niti sama.

Njen podpredsedniški kandidat je bil slaven temnopolti republikanski državnik Frederick Douglas, kandidatko stranke enakih pravic pa so na dan volitev celo zaprli zaradi obscenosti, ker je njen časopis poročal o razmerju med zelo znanim in priljubljenim duhovnikom in neko žensko.

Koliko glasov je prejela, ni jasno, je pa na primer en moški iz Teksasa takrat priznal, da je svoj glas namenil prav Woodhullovi, saj je tako glasoval zoper Ulyssesa Granta, ki mu je šel na živce. Za slednjega naj bi glasoval celo njen podpredsedniški kandidat Douglas, ki sicer uradno ni nikoli priznal, da je res njen kandidat. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Od takrat se je na pot predsedniške kandidature podalo le okrog 200 žensk.

1964: Spoštovana in cenjena, a ko se je odločila za predsedniško kandidaturo: "prismojena tepka v menopavzi, ki jo je zapustila pamet"

Da skozi zgodovino ni bilo veliko predsedniških kandidatk, je tudi posledica dejstva, da jih ni bilo veliko na položajih guvernerk ali senatork, kar je običajno odskočna deska do Bele hiše.

Leta 1964 se je za predsedniško kandidaturo odločila republikanka Margaret Chase Smith iz države Maine. Smithova je nasledila kongresni položaj od pokojnega moža, nato so jo volivci znova izvolili, kasneje je bila izvoljena še v zvezni senat.

Bila je med najbolj občudovanimi in spoštovanimi politiki svojega časa, dokler se ni odločila za predsedniško kandidaturo. Mediji so jo nemudoma označili za prismojeno tepko v menopavzi, ki jo je zapustila pamet.

V tistih časih je polovica Američanov trdno verjela, da ženska ne more biti predsednica, in ji v nobenem primeru že zaradi spola ne bi zaupala glasu.

Margaret Chase Smith med kampanjo leta 1964
Margaret Chase Smith med kampanjo leta 1964 FOTO: AP

1972: Ženska in temnopolta - "zmešana"

Danes je delež Američanov, ki v nobenem primeru ne bi volili ženske, zanemarljiv.

Leta 1972, ko se je za kandidaturo pri demokratih odločila kongresnica Shirley Chisholm iz Brooklyna, je povprečje Američanov, ki nikoli ne bi volili ženske, padlo na 30 odstotkov. Kljub temu so tudi njo označili za zmešano, kajti ne le, da je bila ženska, bila je tudi temnopolta.

Grozili so ji tudi s smrtjo, tako da je morala okrepiti varnostno službo.

"Ko sem kandidirala za kongres, ko sem kandidirala za predsednico, sem se soočila z več diskriminacije na podlagi tega, da sem ženska in ne da sem temnopolta. Moški so moški," je dejala o svojem boju.

Čeprav je zbrala veliko glasov in je spregovorila na demokratski konvenciji, ni bilo dovolj, da postane tudi uradna predsedniška kandidatka demokratske stranke. To je postal George S. McGovern.

Shirley Chisholm leta 1972 med predsedniško kampanjo
Shirley Chisholm leta 1972 med predsedniško kampanjo FOTO: AP

Volile tako, kot so volili njihovi moški

V 20. stoletju so se zgodili tudi drugi premiki. Tja do 80. let prejšnjega stoletja so Američanke skoraj brez izjeme volile natanko tako kot njihovi moški. Šele v zadnjih letih prihaja do razkola, ki je trenutno največji.

Ženske so večinoma za Hillary Clinton, moški za republikanca Donalda Trumpa.

"Bistvo je, da je sama pot žensk do Bele hiše odprta šele razmeroma kratek čas. Sufražetke so upale, da bodo ženske, ko bodo dobile volilne pravico, postale pomembna sila v ameriški politiki, a to se ni zgodilo. Ženske volivke so se do 80. let 20 stoletja obnašale podobno kot moški, takrat pa so se pojavile razlike. Ženske so začele voliti drugače kot moški in danes so moški manj naklonjeni Clintonovi, ženske pa so bolj navdušene nad njo kot nad Trumpom," je dejala profesorica univerze New Hampshire Ellen Fitzpatrick o možnosti, da ZDA dobijo prvo predsednico.

Ko se je Clintonova v začetku junija na zborovanju zahvalila za zaupanje, saj je zmagala na demokratskih strankarskih volitvah, so njene besede spomnile na trnovo pot žensk, ki so želele državo popeljati na boljšo pot. A jim je bilo to onemogočeno le zaradi spola.

"Zahvaljujoč vam smo dosegli še en mejnik. Prvič v zgodovini naše države bo ženska kandidatka velike stranke. Zmaga pripada generacijam žensk in moških, ki so se borili in žrtvovali za ta trenutek," je takrat povedala Clintonova.

Žrtev je bilo res veliko. 

Ta kampanja je bila obarvana z žensko-moškim vprašanjem. Če pogledamo le vse očitke, ki so in še vedno letijo na Trumpa, je to kristalno jasno. Celo njegova soproga Melania je dejala, da so besede, ki jih je mož izrekel na posnetku iz leta 2005, zanjo žaljive in nesprejemljive, vendar ne predstavljajo moškega, kot ga pozna. Trump se je leta 2005 na video posnetku neke oddaje hvalil, da lahko z ženskami dela, kar hoče, ker je slaven. Zaradi tega jih lahko grabi tudi za spolovila, kar je priznal, da je redno počel.

Je pa Clintonova med kampanjo slišala tudi kar nekaj žaljivk, ki so jo skozi zgodovino njene predhodnice - hudičevka, lažnivka, pokvarjenka ...

Številne deklice na Clintonovo gledajo kot na superjunakinjo:

In ne pozabimo na Jill Stein

Mediji se osredotočajo na dva najverjetnejša zmagovalca, a le malo se poroča o svobodnjaku Garyju Johnsonu in kandidatki zelenih Jill Stein.

Jill Stein
Jill Stein FOTO: AP
Kdo je Steinova? V Chicagu rojena 66-letna zdravnica z doktoratom na Harvardu in aktivistka v nacionalnih anketah dobiva do tri odstotke podpore. Steinova glasove jemlje le demokratom, ker se njena stranka skoraj izključno zavzema za čisto okolje. Leta 1998 je postala aktivistka zaradi skrbi glede onesnaženja in zdravja.

Politično ji je doslej uspelo zmagati le na volitvah za mestni svet Lexingtona v Massachusettsu, kjer prebiva. Neuspešno se je potegovala za guvernerko Massachusettsa in leta 2012 tudi za predsednico ZDA, ko je dobila polovično podporo Noama Chomskega. V državah, kjer se tedaj izida med demokratom Barackom Obamo in republikancem Mittom Romneyjem ni dalo vnaprej napovedati, je Američanom priporočil, naj volijo Obamo ali pa Steinovo.

Doslej je bila zaradi aktivizma že večkrat aretirana. Nazadnje je zaporni nalog zanjo zaradi barvanja buldožerja izdala Severna Dakota. Sama je leta 2012 dejala, da ni razlik med Obamo in Romneyjem, tokrat pa pravi, da je demokratka Hillary Clinton veliko nevarnejša od republikanca Donalda Trumpa, ker lahko začne novo vojno na tujem.

Zavzema se za javne neprofitne banke, splošno pravico do stanovanja, splošno zdravstveno zavarovanje po evropskem vzoru, zapiranje vojaških oporišč na tujem in nadzor nad centralno banko Federal Reserve. Kritična je do ameriške politike glede Rusije in meni, da so ZDA sprožile upor Ukrajincev, izraelski premier Benjamin Netanjahu je zanjo vojni zločinec, nasprotuje vpletanju ZDA v odnose med Kitajsko in sosedami ter nasprotuje nadzoru nad državljani zaradi terorizma. Leta 2012 je osvojila okoli pol milijona glasov, letos jih bo morda kaj več.

Amerika odloča
Amerika odloča FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sandi101
09. 11. 2016 07.08
+0
Imamo svojo državo , ja banano republiko, ki so jo okradli tajkuni in ki jo vodi nesposobna vlada še naprej! Pol pa bodi ponosen na tako svojo državo, raje gledam ameriko kot naše kriminalce...
ONniON
08. 11. 2016 16.10
+21
prenehajte nas posiljevati dnevno z to ameriko, mi imamo svojo državo
Žužica
08. 11. 2016 11.27
+0
obračunali??!!to je bilo pa malo kruto,res da so ženske malo takole,pa vseen
spletni_nepridiprav
08. 11. 2016 10.55
+4
moški so obračunali? ali mediji? aja mediji so bili moški pa to torej če so mediji danes ženske potem one s takšnimi neumnimi propagandnimi članki obračunavajo z moškimi kandidati kot naprimer Trump?
zombie_killer
08. 11. 2016 09.39
+8
Tam kje hudic ne more, zensko poslje!
49mf5k0d
08. 11. 2016 10.32
+7
I G N O R A N T
08. 11. 2016 09.34
+3
mogerad
08. 11. 2016 08.29
-2
saj govorijo da je hudič v obliki ženske
tomi.passion@gmail.com
08. 11. 2016 08.18
+42
In Killary predstavlja vse to, kar prva ženska predsednica oz. predsednik na sploh ne bi smel biti. Korupcijo, kriminal, vojne zločine, laži, zavajanje. Feministke bodo kmalu vesele, svet pa bo kmalu spoznal, da je hudičm v podobi ženske, zasedel prestol in krog je sklenjen. Od tu naprej sledijo le še vojne, pranje možganov, exodus drugače mislečih in tistih, ki govorijo resnico, vojna proti moškim in človeštvu, čipiranje ljudi, dominacija kapitala in popolno sužnjelastništvo. Ne verjamete? NI potrebno, kmalu bodo vsi videli.
eeeer
08. 11. 2016 10.21
+14
49mf5k0d
08. 11. 2016 10.36
+4
bb5a
08. 11. 2016 08.14
+27
Predvsem se majo ženske za diskriminacijo za zahvalit novinarjem... Tudi na teh volitvah je kar nekaj neodvisnih kandidatk o katerih sploh ne poročate... V ospredje pa tiščite Hillary stvor, ki pod krinko pokvarjene ženske dobiva volitve... SRAMOTA.