Vodna ujma je v Bosni, Srbiji in na Hrvaškem prizadela več milijonov ljudi. Vsak ima svojo zgodbo. Več je žalostnih, a tudi v tako težkih razmerah so se rodile tudi zgodbe sreče.
Dragan Milenković se je z bratom v petek zjutraj odpravil na delo. Takrat še ni vedel, kaj ga čaka Na t.i. črni točki v Obrenovcu mu je pot prekrižala visoka voda. ''Ko smo izstopili iz vozila, sem slišal krike na pomoč. Kričal je nekdo iz večstanovanjske stavbe, češ da žena rojeva. Vsi so čakali, da pride pomoč, a jaz in moj brat nisva imela potrpljenja, sam imam štiri otroke in vem, kako je … Voda mi je bila do pasu. K sreči sva opazila čoln. Brat in mož žene, ki rojeva, sta ga privlekla, takrat je prišla tudi policija,'' je za Kurir opisal Milenković.
Povedal je, da so čoln potiskali po vodi okoli dva kilometra, da so našli reševalno vozilo. ''Hodili smo ob čolnu, v nekem trenutku mi je bila voda do vratu, a nismo odnehali. Vsi smo gledali, da bi čim prej ženski priskrbeli pomoč,'' je pojasnil in dodal, da ko so s skupnimi močmi žensko namestili v reševalno vozilo, je ta rodila.
''Ne vem niti, katerega spola je otrok, a želel bi, da bi se zdaj spoznali,'' je dejal Dragan Milenković, ki je tudi sam s sinom, starim mesec in pol, nameščen v zavetišču v Areni. Poudaril je, da ima sam srečo, saj je njihova hiša na hribu in ni poplavljena, a so kljub temu brez elektrike in vode. ''Najbolj me je bilo strah zaradi otrok. Evakuirali smo se v ponedeljek zjutraj. Šli smo prek potopljenih polj, uspeli smo priti do Zvečke, tam nas je pobral kamion. Z avtobusom so nas pripeljali do Arene,'' je pojasnila Draganova žena.
Med rojevanjem se je spraševala, kaj je z družino
Deklica Sara je na svet privekala 19. maja zvečer v porodnišnici Zvezdara v Beogradu. Njena 34-letna mama Slađana Mladenčić je svojega moža in sina zapustila v noči s 15. na 16. maj. Pustila ju je v hiši v Obrenovcu, v kateri je bila voda iz minute v minuto višja.
''Ko je začelo deževati, sem prišla v porodnišnico. Čeprav se porod še ni začel, so mi v porodnišnici dovolili ostati, saj je bilo vreme vse slabše,'' je za Blic dejala Mladenčićeva. A njene misli so bile vseskozi v domačem mestu, v domači hiši, v kateri je voda do prvega nadstropja. Nemoč, razdvojenost in pomanjkanje informacij, ko ni vedela, kako je z domačimi, ali so še živi. To so buli eni najtežjih trenutkov v življenju, je dejala. Tudi zdaj ne ve veliko, kako je. Verjetno zato, da je ne bi skrbelo. Ve, da sta bila mož in sin evakuirana in sta zdaj pri sesti v Beogradu.
Deklici nista vedeli, ali sta starša živa
24ur 13-letna Nikolina in 10-letna Marija nista vedeli, ali so mama, oče in brat živa. Deklici je iz poplavljenega Obrenovca rešila vojska. ''Končno sva ju doklicali, ko sva našli vtičnico in napolnili baterijo mobilnega telefona,'' je dejala Nikolina in pojasnila, da so jih po evakuaciji odpeljali na različna mesta.
''Oče Roland Matić je poklical sorodnike, da pridejo k nam, saj so bile njihove hiše pod vodo. Vse nase je rešil,'' je dejala deklica in dodala, da je vztrajal, da najprej odpeljejo njo in sestrico, čeprav ni vedel, ali se bo kdo lahko vrnil tudi po njega. Šele po dnevu sta deklici izvedeli, da so starša in brat na varnem v Beogradu, kjer sta bili tudi oni dve. ''Nikoli nisem bila srečnejša kot v trenutku, ko sem videla očeta in mamo,'' je dejala Nikolina.
Nepokretne žene ni mogel rešiti, zato je ostal v vodi
''Klicali smo jih, da morajo odditi. A tam je bila tudi nepokretna babica in ded je ni želel pustiti. Mi nikakor nismo mogli do njih, saj je voda drla. Vrat niso mogli odpreti, razbili so okno. Ded bi se lahko rešil, skušal je nesti tudi njo. Oba sta utonila,'' je za Alo dejal Sreten Đorđević iz naselja Rvati v Obrenovcu.
''Jaz, človek, ki je pobegnil s Kosova, lahko rečem, da to, kar se je zgodilo v Obrenovcu, je strašno. Ampak vsako hišo, vsako podjetje, vsako mesto lahko izgradimo na novo. Izgubljena življenja pa ne moremo povrniti,'' je dejal Đorđević in dodal, da je njegova družina na varnem.
Še je upanje …
Regijo je ganila tudi zgodba 25-letnega Slobodana Nedeljkovića Džamba iz Obrenovca, ki je v poplavah izgubil ženo in dveletnega sina, kljub temu pa vse te dni pomaga in rešuje življenja. Upanja ni izgubil, sinoči pa je prejel neuradno informacijo, da so našli njegovo družino.
''Nisem ju videl, nisem ju slišal, a ne izgubljam upanja. Klicali so me iz neke organizacije in rekli, da so ju našli. Šele kasneje sem dojel, da mi niso povedali, ali sta živa,'' je dejal 25-letnik. ''Kadarkoli zazvoni telefon, poskočim v upanju, da bom slišal njun glas. Molim, da bi ju našli,'' je dejal.
Nedeljković je svoja najbližja odpeljal v Veliko polje, misleč, da bosta tam na varnem. Ker so se vode dvigovale, so se povzpeli na streho. Njegov tast je odšel v hišo po odeje, a ko se je vrnil, žene in dečka ni bilo več. Nedeljković je bil star šest let, ko so mu na Kosovu ubili družino, v Obrenovac je kot begunec prišel leta 1999.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.