Prvič po smrti ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka 23. novembra je za medije spregovorila njegova žena Marina Litvinenko. V intervjuju za britanski Sunday Times je za moževo smrt obtožila ruske oblasti.
"Očitno je, da tega ni storil ruski predsednik Putin osebno, vsekakor ne", je dejala 44-letna vdova in hkrati zatrdila, da njegove aktivnosti nakazujejo na to, da bi lahko naročil umor britanskega državljana v sami Veliki Britaniji. Poudarila je, da bo pri preiskavi pomagala britanski policiji, saj ima zaupanje vanjo, da bo našla morilca njenega moža. Ne namerava pa sodelovati z ruskimi preiskovalci. "Ne verjamem, da bodo povedali resnico, ne verjamem, da bi pridobljene dokaze uporabili na pravilen način", je še dejala vdova. Marina Litvinenko je še dejala, da so bile zadnje besede njenega moža: "Marina, zelo te ljubim."
Britanski preiskovalci in policisti so radioaktivno snov Polonij 210 zaznali tudi pri dveh policistih, ki sta preiskovala smrt Litvinenka. Policija je zatrdila, da so sledi polonija sicer vidne v "manjši količini" in so pod "dovoljeno varnostno mejo". Oba policista še preiskujejo zdravniki.
Pred nekaj dnevi, naj bi po navedbah britanskega časnika Times Litvinenko tik pred smrtjo želel razkriti načrte ruske obveščevalne službe FSB, ki je hotela z izsiljevanjem od bogatih Rusov v tujini dobiti več milijonov funtov. Litvinenko naj bi posvaril več žrtev tega načrta, med katerim je večina nekdanjih sodelavcev propadlega ruskega naftnega koncerna Jukos.
Sledi polonija tudi v Hamburgu
Nemški preiskovalci so našli sledi radioaktivnega polonija 210 na več krajih v Hamburgu, kjer se je pred zastrupitvijo nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka zadrževal njegov nekdanji sodelavec Dmitrij Kovtun, je v Hamburgu povedal nemški tožilec Martin Koehenke. Sledi so našli na uradu za migracije, v avtomobilu, s katerim se je Kovtun prevažal, in v stanovanju, kjer se je Kovtun pred odhodom v Veliko Britanijo sestal z nekdanjo soprogo.
Po besedah Koehenkeja bodo proti Kovtunu sprožili preiskavo o nepravilnem postopanju z radioaktivnim materialom in nezakonitem vnosu snovi v Nemčijo, čeprav še niso odkrili, ali se je polonij nahajal v njegovem telesu ali ga je nosil ločeno.
Kovtun se je z Litvinenkom srečal na dan zastrupitve, 1. novembra, v londonskem hotelu. Po široki preiskavi primera Litvinenko v Veliki Britaniji so britanski preiskovalci odpotovali tudi v Moskvo, nemška policija pa je v Hamburgu in njegovi okolici preiskavo razširila v soboto.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.