Po lanskoletnem rekordno toplem letu je kot kaže pred nami še eno rekordno leto. Ker smo ljudje bolj lokalno omejeni, kar se tiče vremena, imamo ob pogledu na deževne pomladne dneve prej v mislih rekordno hladno leto, kot pa rekordno toplo, kot ga napovedujejo Nasini strokovnjaki, ki, seveda, govorijo o globalnih temperaturah.
Nasa: aprilske temperature so bile rekordne
Povprečne aprilske temperature na našem planetu so znova dosegle rekordne vrednosti. Nasa je namreč objavila podatek, da so bile povprečne aprilske temperature za 1,11 stopinje Celzija višje od aprilskega povprečja za obdobje od leta 1951 do 1980. To je namreč obdobje, ki ga Nasa jemlje kot referenčno, ko preučuje in meri učinke globalnega segrevanja. Po zadnjih izračunih Nase, je bila tako temperatura morja in kopna kar sedem mesecev zapored višja za vsaj eno stopinjo Celzija od mesečnega povprečja v obdobju 1951-1980.
Zato ni čudno, da znanstveniki drug za drugim razglašajo podnebni alarm in dvomijo v zadostnost doseženega okoljskega sporazuma v Parizu. Ta med drugim predvideva omejitev zvišanja svetovne povprečne temperature za manj kot dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko raven.
Spiralling global temperatures from 1850-2016 (full animation) https://t.co/YETC5HkmTr pic.twitter.com/Ypci717AHq
— Ed Hawkins (@ed_hawkins) May 9, 2016
Novico, da je pred nami še eno rekordno toplo leto, so svetovni mediji objavili le dan po 15. maju, ko obeležujemo svetovni dan podnebnih sprememb. Te so postale ena največjih groženj človeštvu.
"Zemlja se segreva kot pečica in ne kaže nikakršnih znakov, da bi se zadeve začele umirjati," opozarjajo Nasini strokovnjaki. Kljub okoljskemu sporazumu, ki so ga konec lanskega leta sprejeli v Parizu in naj bi pomenil velik premik v boju proti podnebnim spremembam, je jasno, da gre za (pre)pozne ukrepe. Namreč, če bo šlo vse po sreči, bo sporazum začel veljati v letu 2020, glede na napovedi in dosedanje meritve, pa bo do takrat pred nami še kar nekaj rekordnih let.
El Niño (še vedno) dviga temperature. Kakšen bo vpliv hladne La Niñe?
Rekordno visoke temperature sicer strokovnjaki še vedno pripisujejo vplivu El Niña, ki je kriv, da smo imeli leta 2015 globalno gledano rekordno toplo leto. Vpliv El Niña sicer že pojenja, a zadnje meritve Nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA) kažejo, da bo El Niñu sledila hladna faza – La Niña ali deklica (v španskem jeziku La Niña namreč pomeni deklica). Po trenutnih izračunih naj bi obstajala kar 75-odstotna verjetnost za pojav La Niñe v začetku letošnje jeseni.
El Niño in La Nia sta dve fazi istega vremenskega vzorca, ni pa nujno, da si sledita. Od leta 1950 do danes so zaznali 14 La Niñ, medtem ko je bilo 23 El Niñov. Strokovnjaki NOAA so 12. maja objavili sveže podatke, ki razkrivajo, da se nadaljuje padec temperature vode na površju morja v regiji 3,4, torej v ekvatorialnem delu Tihega oceana, kar bi lahko pomenilo, da bo prehod iz El Niña v La Niño hiter.
La Niña ima za razliko od El Niña manjši, a dolgotrajnejši vpliv na globalno podnebje. Praviloma so leta, ko nam kraljuje El Niño, toplejša, medtem ko so leta pod vplivom La Niñe nekoliko hladnješa.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.