Januar je že deveti mesec zapored, ki glede na povprečno temperaturo površja Zemlje podira lanske rekorde. A Ameriška agencija za atmosfero in oceane (NOAA) poudarja, da prvi letošnji mesec še posebej izstopa, saj temperatura za posamezen mesec še nikoli v vsej zgodovini meritev ni tako zelo odstopala od dolgoletnega povprečja. Povedano drugače: še noben mesec doslej ni bil tako prekomerno topel kot letošnji januar.
![Odstopanje januarske temperature](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2016/61733868.jpg?v=d41d)
Januar je bil rekordno topel, saj je bila temperatura od povprečne višja kar za 1,13 stopinje Celzija. December je na primer povprečno temperaturo presegel za 1,11 stopinje Celzija. Kot še pravijo strokovnjaki, je januar že četrti zaporedni mesec, ki je bil od povprečja toplejši za več kot eno stopinjo Celzija.
Morje je bilo januarja kar za 0,86 stopinje Celzija toplejše od dolgoletnega povprečja. Arktični led je kar 410.000 kvadratnih kilometrov manjši od dolgoletnega povprečja (od 1981 do 2919).
NOAA je sicer prejšnji mesec tudi uradno potrdila, da se naš planet še nikdar v zgodovini ni tako hitro segreval, kot se je v letu 2015. Strokovnjaki pravijo, da je 0,13 stopinje Celzija grozljivo veliko in da se bomo "skuhali" hitreje, kot smo mislili. Zemlja vse od leta 1880 še ni bila tako topla. Kot kaže, lahko že letos pade nov rekord. Kot ugotavljajo pri agenciji, je veliko pripomogel El Nino, a opozarjajo, da tako pač izgleda globalno segrevanje.
Arctic sea ice extent smallest on record for January says @NOAANCEIclimate https://t.co/AgscsV8EGP #StateOfClimate pic.twitter.com/5BNU6rp5uj
— NOAA (@NOAA) February 17, 2016
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.