Znanstveniki so na podlagi analize 18 klimatskih in opazovalnih modelov v zadnjih nekaj letih ugotovili, da bi arktični ocean lahko ostal brez ledu do konca leta 2100. Večina dosedanjih analiz po podatkih preiskovalcev podcenuje stopnjo taljenja leda.
Znanstvenik iz Ameriškega državnega centra za led in sneg Mark Serreze je bil lansko leto veliko bolj pesimističen, saj je dejal, da naj bi se poletni led v Arktičnem oceanu stopil do leta 2030. Kar so prejšnje raziskave napovedovale, naj bi se zgodilo med letoma 2050 in 2100.
Računalniška simulacija ameriških znanstvenikov, ki so jo opravili pred tremi leti, je pokazala, da bodo do leta 2040 na obalah Grenlandije in Kanade le še majhne količine ledu. Plast ledu pozimi, ki je na tem območju trenutno debela tri metre in pol, naj bi se v 35 letih skrčila na manj kot meter.
Ledena površina je v Arktičnem oceanu padla pod 5,3 milijona kvadratnih kilometrov, led pa se vztrajno tali naprej. Leta 2007 se je na primer ledena površina zmanjšala na rekordno nizkih 4,3 milijona kvadratnih kilometrov, kar je skoraj 40 odstotkov manj od povprečja v letih od 1979 do 2000. Lansko leto se je prvič zgodilo, da je področje sever–zahod po dolžnini ZDA in sever–jug vzdolž Rusije za več tednov ostal brez ledu.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.