Za prepoved burk na javnih mestih je glasovalo 162 poslancev, 183 jih je bilo proti, dva sta se vzdržala. Predlog za prepoved nošenja burk v javnosti je vložila opozicijska Ljudska stranka, ki je poudarila, da gre za ukrep za zaščito pravic žensk. Vladajoči socialisti prepovedi burk nasprotujejo.
Razprava o burkah in nikabih je v zadnjem času v Španiji zelo vroča. Španski senat je konec junija potrdil predlog, v katerem vlado premierja Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera poziva k prepovedi burk in nikab na javnih krajih. Zgornji dom parlamenta v Madridu je zavzel stališče, da mora vlada sprejeti ustrezne zakonske ukrepe, s katerimi bi burke in nikabe – prve zakrivajo celotno telo in obraz muslimank vključno z očmi, druge pa zakrivajo vse razen oči – pregnala z vseh javnih krajev.
Španski pravosodni minister Francisco Caamano je nedavno napovedal, da bo delna prepoved nošenja burk in nikab v javnosti vključena v zakon o verski svobodi, ki je trenutno v pripravi in ki naj bi v izrazito katoliški Španiji okrepil laično družbo in verski pluralizem.
Med španskimi regijami glede prepovedi burk še posebej izstopa gospodarsko najmočnejša Katalonija, kjer je veliko tujih priseljencev. Devet katalonskih mest, med njimi Barcelona, se je tako v zadnjem času odločilo za prepoved teh muslimanskih oblačil na lokalni ravni ali pa o tem še razmišljajo. Je pa katalonski parlament 1. julija zavrnil predlog o prepovedi burk in nikab v javnosti.
Razprava o burkah je v zadnjem času živa tudi drugod po Evropi, potem ko je spodnji dom belgijskega parlamenta konec aprila izglasoval prepoved javnega nošenja burk. Belgijcem je sledil francoski parlament, ki je maja sprejel resolucijo, ki nošenje takšnih oblačil obsoja kot napad na vrednote v državi. Francoska narodna skupščina je nato 13. julija z veliko večino potrdila zakon o prepovedi nošenja burk v javnosti, ki ga mora sedaj potrditi še senat.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.