Okoli 20 mater žrtev pokola v Srebrenici je v spominskem centru Potočari danes spremljalo televizijski prenos začetka sojenja bivšemu poveljniku bosanskih Srbov Ratka Mladića pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v Haagu.
Matere so obravnavo spremljale na televizorju, ki so ga samo za to priložnost postavili v spominski center, predviden za molitev za žrtve pokola v Srebrenici, za katerega je odgovoren Mladić. V trenutku, ko se je Mladić pojavil na zaslonu, je med prisotnimi materami zavladala tišina, vrnili so se tudi spomini iz časa, ko so se leta 1995 za vedno razšle s svojimi sinovi, možmi in brati, na katere so nato streljali vojaki, ki jim je poveljeval Mladić.
''Dobro je, da je Mladić stopil pred sodišče, pa čeprav se je to zgodilo pozno, saj bi se tam moral pojaviti že pred časom,'' je povedala ena izmed mater Nura Alispahić in dodala: ''Morali bi ga izročiti nam, materam, da mu sodimo, ne da so ga odpeljali v Haag.''
''Želimo mu dolgo življenje in še daljše trpljenje in da ga dosežejo naše solze in kletvice. Ni pravične obsodbe za to, kar nam je naredil, a smo vsaj dočakale čas, ko ga vidimo za haaškimi rešetkami, zaradi česar nam je vsaj malo lažje,'' pa je povedala Hajra Ćatić, mati, ki je leta 1995 izgubila sina in moža in predsednica združenja Ženske Srebrenice.
Dejala je, da so bili pretreseni, ko so Mladiću brali obtožbe v zvezi s Srebrenico, on pa se je medtem "smehljal in praskal po glavi". "Njegovo vedenje je tudi danes nesramno in brezobzirno," je dejala in izrazila bojazen, da se bo sojenje Mladiću zavleklo. "Če mu bodo ugodili v vsem, ta proces ne bo imel konca in me matere ne bomo dočakale sodbe."
Obenem je bila prepričana, da za "Mladića in njegova hudodelstva ne obstaja primerna kazen, ženskam iz Srebrenice pa je najpomembnejše, da mu sodijo za genocid v celotni BiH in ne samo v Srebrenici". Po njenem mnenju Mladić ne potrebuje dodatnega časa za preučitev obtožnice, saj se jo je "gotovo naučil na pamet v času skrivanja".
Povsem drugače kot sorodniki žrtev Srebrenice so se na začetek sojenja odzvali bosanski Srbi. Ob tem ko se nekaterim "para srce", ko ga gledajo v Haagu, drugi celo menijo, da bi bilo zanj bolje, če bi umrl, kot pa bil obsojen. "Če umre brez obsodbe, bo to naša zmaga," je bil prepričan 55-letni prebivalec Banja Luke.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.