Vojaške ladje so okoli 1200 kilometrov od brazilskega mesta Recife opazili še več razbitin pogrešanega airbusa družbe Air France, je potrdil predstavnik brazilskih zračnih sil polkovnik Jorge Amaral. Raztresene so na območju širokem več kot pet kilometrov in kar 90 kilometrov oddaljene od razbitin, ki so jih odkrili včeraj. To bi lahko bil dokaz za to, da je letalo razpadlo že v zraku. Hkrati pa to pomeni, da možnosti, da binašli preživele, ni več. "To ni več niti hipoteza," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal neimenovani vir blizu preiskovalcem.
Iskanje poteka počasi, delo med drugim otežujejo močan veter in valovi. Preiskava se je že pričela, vse več strokovnjakov pa dvomi, da bodo našli odgovore. Skrivata jih črni skrinjici, ki pa ju bo zagotovo zelo težko najti.
"Odkrili bomo črno skrinjico"
Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je prepričan, da bodo odkrili črno skrinjico, ki vsebuje informacije, s katerimi bi lahko ugotovili vzrok nesreče. “Država, ki lahko najde nafto v globini 6000 metrov, lahko najde tudi letalo v globini 2000 metrov,” je izjavil.
Letalo iščejo vojaške ladje z opremo, s katero bi lahko iz morskih globin potegnili razbitine. Vsaka ladja ima na krovu manjše čolne, s katerimi bodo prepeljali razbitine v vojaško bazo na otoku Fernando de Noronha, ki je okoli 700 kilometrov stran od mesta padca letala.
Direktor francoskega urada za preiskave in analize (BEA) Paul Louis Aslanian je manj optimističen od brazilskega predsednika. Priznava, da preiskava morda nikoli ne bo doživela zaključka, nesreča pa bo ostala zavita v tančico skrivnosti. Črni skrinjici naj bi bili v globini od 3600 do 3700 metrov, torej bi jih podmornice lahko dosegle. Vendar pa je tam podvodno gorstvo z ogromno brezni in kotanjami, zato ju bo zelo težko najti. "Še nikoli nismo iskali črnih skrinjic na taki globini in tokovi so tam zelo močni," je dejal francoski minister za okolje Jean-Louis Borloo.
Aslanian dodaja, da bi morali skrinjici še 30 dni oddajati signale, vendar pa je vprašanje, ali sta sploh ostali celi.
Na območje pluje tudi francoska vojaška ladja z dvema manjšima podmornicama, ki se lahko potopita do globine 6000 metrov in bosta poskušali najti črno skrinjico.
Letalo je bilo brezhibno
Aslanian je povedal, da letalo francoske letalske družbe pred odhodom iz Ria de Janeira po znanih podatkih ni imelo nobenih težav. Preiskovalci pa tudi ne morejo potrditi, ali je bil v trenutku nesreče za krmilom letala glavni pilot. Kot so pojasnili, se piloti na medcelinskih poletih pogosto izmenjujejo, zato ni mogoče reči, kdo je pilotiral letalo, ko se je zgodila nesreča, še toliko manj, ker ni jasno, kdaj točno se je ta sploh zgodila.
Airbus je že napovedal, da bodo preiskovalcem nudili vso potrebno pomoč pri preiskavi nesreče, katere vzrok ostaja neznan. Običajno v primeru nesreče na kraj dogodka takoj pošljejo svojo ekipo, ker pa gre v tem primeru za ocean, se še niso odločili, kaj bodo storili.
Različne teorije o nesreči
Kaj se je zgodilo z airbusom 330, ki sicer velja za zelo varnega, za zdaj le ugibajo. Strokovnjakom se zdi čudno, da bi udar strele povzročil tolikšno škodo, da bi strmoglavil. To je bila prva teorija, ki pa so jo skoraj dokončno opustili.
Brazilski dnevnik Folha poroča, da naj bi airbus letel nižje, kot je bilo predvideno, najverjetneje zato, da bi se izognil nevihti ali turbulenci.
Po pisanju francoskega tednika Le Point pa naj bi avtomatska sporočila, ki jih z letala dobivajo vzdrževalci, nakazovala, da se je na letalu nabrala velika količina ledu, kar bi lahko povzročilo pregretje in odpoved elektronskih naprav ali pa njihovo napačno delovanje. V tem primeru bi bilo upravljanje letala močno oteženo. Poleg tega naj bi pritisk v letalu zelo hitro padel. Je zaradi tega airbus visoko v zraku razneslo?
Dekorder za omenjena sporočila, ki predvsem pomagajo ekipi na tleh, da čim hitreje po pristanku letala opravi vsa potrebna dela, je mogoče dobiti tudi na spletu.
V številnih medijih pa se pojavlja še ena teorija. Airbus bi lahko strmoglavil zato, ker je med poletom trčil v vojaško letalo ali letalo tihotapcev z drogo.
Potrjeno: Ostanki letala pripadajo letalu družbe Air France
Poveljstvo francoske vojske v Parizu je potrdilo, da ostanki letala, ki so jih brazilska vojaška letala v torek opazila v Atlantskem oceanu, "brez dvoma" pripadajo letalu francoske družbe Air France. "Čeprav je treba dobiti še uradno potrditev z zbiranjem dokazov in tehnično analizo, dvoma ne more več biti," je dejal predstavnik poveljstva francoske vojske Christophe Prazuck. Brazilski obrambni minister Nelson Jobim je isto sporočil že v torek.
Ozadje tragedije
Letalo je bilo v ponedeljek na poti iz Brazilije v Pariz, izginilo pa je nad Atlantikom. Brazilski kontrolorji letenja so stik z letalom zadnjič vzpostavili ob 3.33 po srednjeevropskem času. Takrat je bilo letalo nad Atlantikom, 565 kilometrov od mesta Natal. Ob 4. uri po srednjeevropskem času je letalo vstopilo v območje močnih turbulenc, ob 4.15 pa so bila poslana avtomatska sporočila, ki so poročala o določenem številu napak, med drugim o okvari na električnem omrežju in sistemu za tlak. Ker je letalo letelo skozi nevihtno območje, nekateri domnevajo, da je vanj udarila strela in povzročila katastrofo, čeprav so sodobna letala udar strele zmožna preživeti brez večjih težav.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.