
Južnoafriška republika še ni prejela uradne zahteve Ekvatorialne Gvineje po izročitvi Marka Thatcherja, ki so ga obtožili sodelovanja pri organizaciji državnega udara v tej, z nafto bogati afriški državi. Informacijo je potrdil zunanji minister Ronnie Mamoepa. Thatcher, ki je na prostosti po plačilu varščine v višini 300.000 dolarjev, mora v Južnoafriški republiki (JAR) ostati vse do novembra, ko ga čaka sojenje zaradi kršenja državnega zakona o tuji vojaški pomoči. Tožilec, ki zastopa Ekvatorialno Gvinejo, je povedal, da so z JAR že navezali prve stike, to pa naj bi na koncu pripeljalo tudi do uradne izročitve Thatcherja. "Proces izročanja smo že pognali. Svoje interese in želje smo predstavili vladi JAR. Sedaj moramo le še počakati na odgovor, " je povedal tožilec.
Thatcherjeva mati globoko užaloščena

Nekdanja britanska premierka Margaret Thatcher je po novici o sinovi aretaciji prekinila svoj dopust v Ameriki in se vrnila nazaj v London. Takoj po prihodu na letališče je odhitela v limuzino, ki jo je čakala ob vhodu, ter se tako izognila številnim novinarjem, ki so želeli njeno izjavo. Tiskovni predstavnik Thatcherjevih je povedal, da je Markova mama zelo zaskrbljena in užaloščena, vendar pa zaupa v legalnost sodnega procesa v JAR. "Prepričana je, da bodo Marka oprali krivde in dokazali njegovo nedolžnost," je povedal družinski prijatelj, Lord Bell.
V JAR so smrtno kazen, ki pa v Ekvatorialni Gvineji še vedno velja, ukinili leta 1994. Prav tako obtožencev ne izročajo tistim državam, v katerih smrtna kazen še vedno velja.