Ukrajinski komik Volodimir Zelenski je na nedeljskih predsedniških volitvah v Ukrajini zmagal z veliko prednostjo. Po 85 odstotkih preštetih glasovnic je Zelenskega podprlo 73,2, Petra Porošenka, ki je bil ukrajinski predsednik od leta 2014, pa 24,4 odstotka volivcev.
Nekateri svetovni mediji so se razpisali, da gre za nenavaden izid po kampanji, ki se je začela kot šala. A je očitno Zelenskemu uspelo prepričati volivce, ki so bili razočarani zaradi socialnih krivic, korupcije in konflikta s proruskimi separatisti na vzhodu Ukrajine, ki je zahteval približno 13.000 življenj.
"Nikoli vas ne bom pustil na cedilu," je v nedeljo ob objavi vzporednih izidov volitev dejal Zelenski svojim podpornikom. Napovedal je, da bo "ponovno zagnal" mirovna pogajanja s separatisti.
Porošenko priznal poraz
Porošenko je že ob objavi rezultatov vzporednih volitev v nedeljo zvečer priznal poraz in dejal, da bo ostal v politiki. Ocenil je, da izid volitev Ukrajino "pušča v negotovosti". "Zapustil bom položaj, vendar pa moram odločno poudariti, da ne zapuščam politike," je dejal. "Novi predsednik bo imel zelo močno opozicijo," je dodal.
Dosedanji predsednik je v tekmi z Zelenskim za predsedniški mandat izgubil v vseh regijah v državi, vključno z zahodnim delom Ukrajine, kjer je Porošenko tradicionalno užival visoko podporo.
Rusi zadržani glede zmage Zelenskega
Rusi so zadržani glede izida volitev v Ukrajini. Med prvimi ga je sicer na Facebooku komentiral ruski premier Dimitrij Medvedjev, ki je zmago Zelenskega označil kot priložnost za okrepitev vezi med Rusijo in Ukrajino, a dodal, da vendarle ne goji iluzij.
Pozneje so se na rezultat volitev uradno odzvali tudi v Kremlju. Kot je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, je še prezgodaj reči, ali bodo lahko sodelovali z Zelenskim. "Prezgodaj je še govoriti o čestitkah predsednika Vladimirja Putina Zelenskemu ali o možnosti medsebojnega sodelovanja. O tem bo mogoče soditi glede na njegova dejanja," je pojasnil.
Peskov je poudaril, da Moskva spoštuje izbiro ukrajinskega ljudstva. Je pa opozoril, da dejstvo, da v Rusiji živečim ukrajinskim državljanom ni bilo dovoljeno sodelovati pri glasovanju, postavlja pod vprašaj legitimnost volitev v celoti.
Zelenski je sicer že dejal, da bo skušal okrepiti vezi in napovedal pogovore z Moskvo. Kot svojo prvo nalogo si je zadal osvoboditev zapornikov, priprtih v vzhodni Ukrajini in Rusiji. V Rusiji je namreč od novembra lani pridržanih 24 ukrajinskih mornarjev.
Čestitke Trumpa, Merklove, Macrona ...
Zelenskemu sta za prepričljivo zmago že čestitala ameriški predsednik Donald Trump. Trump je ob tem podprl ozemeljsko celovitost Ukrajine. "Čestitamo novoizvoljenemu predsedniku Vladimirju Zelenskemu," pa je že pred tem na Twitterju sporočilo veleposlaništvu ZDA v Ukrajini.
Tudi nemška kanclerka Angela Merkel je Zelenskemu zagotovila, da bo Nemčija še naprej pomagala Ukrajini pri prizadevanju za suverenost in ozemeljsko celovitost. V odprtem pismu je nemška kanclerka še poudarila, da so ob stabilizaciji Ukrajine in mirnem reševanju konfliktov za državo pomembni tudi uresničevanje pravosodnih reform, decentralizacija in boj proti korupciji.
Merklova je izrazila zadovoljstvo nad krepitvijo gospodarskih, socialnih in kulturnih odnosov med državama v zadnjih petih letih. Novemu ukrajinskemu predsedniku je zaželela veliko sreče in ga že povabila v Berlin.
Zelenskemu sta za zmago v telefonskem pogovoru že kmalu po razglasitvi čestitala francoski in poljski predsednik Emmanuel Macron in Andrzej Duda. "Zdaj boste resnično služili ljudstvu," pa je na Twitterju zapisal britanski zunanji minister Jeremy Hunt.
Za visoko zmago sta Zelenskemu v skupnem pismu čestitala predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Izpostavila sta, da je bilo glasovanje na volitvah dokaz zavezanosti Ukrajine demokratičnim vrednotam.
"Dovolite, da izraziva naklonjenost močni zavezanosti demokraciji in pravni državi, ki so jo prebivalci Ukrajine prikazali v procesu volitev," sta zapisala. Kot sta dodala, gre za velik dosežek v luči zapletenih političnih, ekonomskih in varnostnih razmer, tudi v kontekstu nenehnih prizadevanj za ozemeljsko celovitost Ukrajine. Kar se tiče konflikta z Rusijo, lahko po njunih navedbah tudi Zelenski računa na stalno in trdno podporo EU. Prav tako bo EU podpirala Ukrajino na poti reform, boja proti korupciji in prenove energetskega sektorja, sta še navedla Tusk in Juncker.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je izjavil, da se veseli nadaljnjega sodelovanja.

Volitve v Ukrajini po oceni Ovse svobodne in pravične
Predsedniške volitve v Ukrajini so po oceni Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) potekale svobodno in pravično. Evropski opazovalci so ocenili, da je tudi nedeljski drugi krog predsedniških volitev v Ukrajini potekal demokratično in ob spoštovanju temeljnih svoboščin.
"Drugi krog volitev je bil kljub operativnim izzivom in omejenemu časovnemu okviru dobro organiziran," so navedli v Ovse. Kot so poudarili, pa bi moral korekten prenos oblasti ponuditi tudi priložnost za krepitev demokratičnih institucij.
So pa opazovalci vendarle izpostavili senzacionalistično naravo predvolilne kampanje, od medsebojnega obmetavanja z žaljivkami pa vse do testa prisotnosti drog, s katerim sta na pobudo Zelenskega kandidata dokazala, da nimata težav z odvisnostjo. "V kampanji pred obema krogoma je manjkalo razprave o vprašanjih javnega interesa," menijo v Ovse.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.