Do dogovora o obnovi financiranja vladnih agencij kongresni demokrati in predsednik ZDA Donald Trump niso prišli niti po današnjem sestanku v Beli hiši. Bistvo spora ostaja, da Trump vztraja pri 5,6 milijardah dolarjev za svoj zid na meji z Mehiko, demokrati pa mu denarja za to ne nameravajo dati. Zaradi tega je brez denarja polovica vladnih ministrstev, po ZDA rastejo gore smeti, okrog 800.000 javnih uslužbencev pa ostaja brez plače.
Vodja senatne manjšine Chuck Schumer je po sestanku dejal, da Trump ne popušča in je dejal, da bo vlada zaprta še mesece ali leta, dokler ne dobi svojega. Predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi pa je dejala, da dokler ne bo obnove financiranja vlade, spora okrog meje ne bodo rešili.
Trump je bil na sestanku vsaj navidezno bolj popustljiv do demokratov kot običajno. Če jih je v preteklih dveh letih vladanja obtoževal, da želijo v državo spuščati kriminalce, trgovce z mamili in podobne, je sedaj dejal, da je ugotovil, da demokrate resno skrbi vprašanje mejne varnosti. Strinjal se je z njimi, da je treba utrditi varnost mejnih prehodov oziroma drugih točk vstopa v ZDA, kot so na primer tovorna pristanišča, preko katerih se v ZDA pretihotapi največ mamil.
Ideja o postavitvi zidu na meji, za katerega bi plačala Mehika, je bila Trumpova priljubljena predvolilna obljuba leta 2016, čeprav je tudi njegovi podporniki večinoma niso jemali resno. Všeč jim je bilo, ker poudarja nevarnost nezavarovane meje in nezakonitega priseljevanja v ZDA. Od 22. decembra lani je zid postal za Trumpa in republikance vprašanje političnega preživetja. Vendar pa mora vsak zakon o proračunski porabi po ustavi izvirati iz predstavniškega doma, kjer imajo večino demokrati.
Novi kongresniki na prvi delovni dan Trumpu niso potrdili milijard za gradnjo zidu
Prvi dan sklica novega 116. ameriškega kongresa, katerega sestava se bo zapisala v zgodovino zaradi rekordnega števila izvoljenih ženskih kongresnic, so demokrati sicer izpolnili obljubo in potrdila zakonska predloga za obnovo financiranja vladnih agencij, za katere letošnji proračun še ni potrjen. Bela hiša ni pripravljena na kompromis, dokler predsednik Donald Trump ne dobi 5,6 milijarde (4,91 milijarde evrov) sredstev za gradnjo zidu na meji z Mehiko.
Sprejem predloga označili za politično nastopaštvo
Ameriški senat je pod vodstvom republikanca Mitcha McConnela decembra soglasno potrdil predlog zakona o začasnem podaljšanju financiranja ministrstva za domovinsko varnost do 8. februarja z okrog 1,3 milijarde dolarjev (1,14 milijarde evrov) za zid oziroma ograjo na meji z Mehiko. Predstavniški dom pod demokratskim vodstvom je zdaj potrdil identičen predlog z 239 glasovi proti 192, vendar McConnel pravi, da gre za politično nastopaštvo.
Trump je sicer lani najprej podprl 1,3 milijarde dolarjev (1,14 milijarde evrov), zato je senat podaljšek financiranja za domovinsko varnost sprejel brez težav. Nato pa se je ustrašil, da bo zaradi napada desnih medijev nanj izgubil volilno bazo, zato je predlog zavrnil, zahteval 5,6 milijarde dolarjev (4,91 milijarde evrov) ter s tem zaprl lastno vlado. Brez plačila je od 22. decembra okrog 800.000 javnih uslužbencev, od katerih jih polovica sicer dela.
McConnell doslej ni kazal velikega zanimanja za postavitev zidu, vendar pa je njegova politična usoda zaradi demokratske večine v predstavniškem domu vezana na Trumpa. Vodja senatne večine pravi, da senat ne bo potrdil ničesar, s čimer se Trump ne bo strinjal, kar pomeni, da bo vlada še naprej zaprta, saj je predsednica ameriškega predstavniškega doma Nancy Pelosi ponovila, da naj Trump na denar za zid kar pozabi.
Trump prvič v sobi za novinarske konference
Trump sicer zahteva denar za gradnjo zidu od kongresa, obenem pa zagotavlja, da zanj že plačuje Mehika. Ker se je v četrtek očitno počutil zapostavljenega, ker so televizije prenašale začetek zasedanja novega kongresa in s tem demokrate, je prvič, odkar je na oblasti, prišel v sobo za novinarske konference.
Bela hiša je njegovo nastop, ki je bil pravzaprav izjava, sicer označila za novinarsko konferenco. Trump je prišel v spremstvu mejnih agentov in skupaj so zahtevali zid. Ameriški predsednik je presenetil z lepimi besedami o Pelosijevi, ki ji je čestital za nastop položaja predsednice predstavniškega doma kongresa.
Dva kongresnika že podala zahtevo za začetek 'impeachmenta'
Pelosijeva je medtem Trumpa uradno povabila, naj ima v torek, 29. januarja, govor o položaju v državi, dva njena kongresnika pa sta podala zahtevo za začetek postopka za odstavitev predsednika ZDA oziroma impeachment. Brad Sherman iz Kalifornije in Al Green iz Teksasa sta to storila že leta 2017 in 2018, vendar se postopek ni nadaljeval, saj so predstavniški dom vodili republikanci.
Zahteva ne bo šla naprej niti tokrat, saj večina demokratov impeachmenta ne želi, vsaj dokler ne bo konec preiskave posebnega tožilca Roberta Muellerja. Sherman je dejal, da to razume. V pravosodnem odboru pa so demokrati začeli postopek potrditve predloga zakona za zaščito Muellerja pred Trumpom, če bi ga ta morebiti skušal odpustiti pred koncem preiskave.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.