Tujina

Zelena luč za SČG

Bruselj, 29. 09. 2005 17.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska unija je prižgala zeleno luč za začetek pogajanj o pridruževanju SČG EU.

Zastave evropske unije
Zastave evropske unije FOTO: Reuters
S sklenitvijo stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma sicer SČG lahko računa na resno zbližanje z EU - z njim se za državo namreč vzpostavlja podlaga za prostotrgovinsko območje s povezavo, steče proces približevanja zakonodaje s pravnim redom, odpre se sodelovanje v različnih politikah EU, kot so pravosodje, svoboda in varnost, ter dostop do bogatejšega programa pomoči Cards, začne se tesnejši politični dialog, pa tudi regionalno sodelovanje.

Evropska unija je na odboru stalnih predstavnikov držav članic pri EU odobrila začetek pogajanj o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo in Črno goro. Dokončno bodo to v ponedeljek na zasedanju v Luksemburgu potrdili še zunanji ministri EU, pogovori pa se bodo začeli 10. oktobra v Beogradu.

Evropska komisija je sicer začetek pogajanj s SČG priporočila aprila letos, z njegovo sklenitvijo pa bo ta država dobila status potencialne kandidatke in bi lahko vložila prošnjo za članstvo v EU.

Doslej sta sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, ki je podlaga za odnose med EU in balkanskimi državami, sklenili Hrvaška in Makedonija, Albanija se o njem pogaja, BiH pa najbolj zaostaja, saj ji ni uspelo izpolniti pogojev, da bi pogovori lahko stekli letos.

Hitrost napredka bo povsem odvisna od države, predvsem izvajanja reform in sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, zagotovo pa bodo pogajanja trajala vsaj leto dni.

O pristopnih pogajanjih med EU in SČG kot naslednjem možnem koraku pa ne bo moč niti razmišljati, dokler država ne bo polno sodelovala s haaškim sodiščem, kar konkretno pomeni tudi predajo dveh glavnih obtožencev, Ratka Mladića in Radovana Karadžića.

Del Pontejeva se je sešla tudi s predsednikom srbske vlade Vojislavom Koštunico
Del Pontejeva se je sešla tudi s predsednikom srbske vlade Vojislavom Koštunico FOTO: Reuters

Mladić v Haag do decembra! 

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte se danes mudi v Beogradu . Po srečanju s srbskim premierom Vojislavom Koštunico je dejala, da pričakuje, da bodo srbske oblasti nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića haaškemu sodišču izročile do decembra. Koštunica pa je poudaril, da je sodelovanje s haaškim sodiščem ključnega pomena za uspešno približevanje SČG Evropski uniji.
 
Kot je Del Pontejeva povedala, se je nadejala Mladićeve izročitve do desete obletnice pokola bosanskih Muslimanov pri Srebrenici, ki so jo obeležili 11. julija letos, da pa je zdaj pred Beogradom novi rok, december, ko bo minilo deset let od sklenitve Daytonskega sporazuma, na podlagi katerega se je končala vojna v Bosni in Hercegovini. 

Glavna tožilka je sicer zatrdila, da je "zelo zadovoljna" s sodelovanjem z oblastmi SČG, ki so v enem letu poskrbele za izročitev 16 obtožencev v pripor haaškega sodišča ter omogočile dostop do prič in dokumentacije. Izpostavila pa je, da je močno razočarana tako zaradi dejstva, da Mladića do zdaj niso izročili kot tudi zato, ker je še vedno na prostosti šest obtožencev, ki se - kot je namignila - verjetno skrivajo nekje v Srbiji. 

Del Pontejeva je prišla v Beograd v okviru dvodnevne balkanske turneje in namerava obiskati še Podgorico in Zagreb. Obisk naj bi bil podlaga za oceno sodelovanja Beograda in Zagreba s sodiščem, od katere je precej odvisno tudi njuno nadaljnje približevanje EU.

Del Pontejeva je ob tem izrazila upanje, da bo prihodnjič prišla v Srbijo le še zato, da bi se ji zahvalila za uspešno sodelovanje. 

Premier Koštunica je dejal, da se bodo kmalu začela pogajanja z EU ter da se Beograd popolnoma zaveda, da bo na njihov potek nedvoumno vplivala uspešnost sodelovanja s haaškim sodiščem. "Ne gre le za EU, ampak je dokončanje sodelovanja s Haagom življenjskega pomena za SČG, zato ni druge alternative oziroma rešitve kot popolno sodelovanje s njim", je še pribil srbski premier. 

Tudi vodja nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić kot prvi sogovornik Del Pontejeve v Beogradu je zatrdil, da je SČG pripravljena v celoti izpolniti svoje obveznosti do Haaga, vključno s čim prejšnjo izročitvijo generala Mladića.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.