Tujina

Zelena luč za raketni ščit

Praga, 28. 03. 2007 15.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
3

Češka vlada je dala zeleno luč za pričetek pogajanj z ZDA o namestitvi ameriškega protiraketnega ščita.

Češki premier Mirek Topolanek je velik zagovornik namestitve radarske postaje
Češki premier Mirek Topolanek je velik zagovornik namestitve radarske postaje FOTO: Reuters

Češki premier Mirek Topolanek je sporočil, da je češka vlada dala zeleno luč za pričetek uradnih pogajanj z Washingtonom o namestitvi dela ameriškega protiraketnega ščita. Gre za radarsko postajo na češkem ozemlju. Kot je povedal Topolanek, bo češka vlada ameriško stran o svoji odločitvi obvestila z diplomatsko noto, ki jo bodo še danes predali veleposlaništvu ZDA v Pragi.

Češka priznava tveganja, zaradi katerih je namestitev protiraketnega ščita potrebna tudi v Vzhodni Evropi, je dejal Topolanek, ki odločno zagovarja namestitev radarske postaje na Češkem. Med pogajanji bodo ZDA lahko že pričele s pripravljalnimi deli, "nepovratnih korakov pa v tem času ne bo", obljublja premier.

Načrt o namestitvi radarja na Češkem je sicer razdelil krhko češko vladno koalicijo, saj Zeleni zahtevajo, da postane ščit del obrambnih načrtov zveze NATO in EU. Opozicijski socialni demokrati in komunisti pa namestitvi sploh nasprotujejo. Enako čuti tudi večina Čehov, ugotavljajo javnomnenjske raziskave.

Javnomnenjske raziskave kažejo, da večina Čehov ne podpira namestitve dela protiraketnega ščita
Javnomnenjske raziskave kažejo, da večina Čehov ne podpira namestitve dela protiraketnega ščita FOTO: Reuters


Topolanek je zato obljubil, da si bo njegova vlada prizadevala, da bi protiraketni ščit vključili v obrambne okvire NATO. Pri tem bi se sicer znalo zaplesti, saj je Poljska, kjer naj bi bil nameščen drugi del ščita, izrecno zahtevala, da vprašanje desetih prestreznih raket, ki naj bi jih namestili na njenem ozemlju, ostane dvostransko vprašanje med Varšavo in Washingtonom.

Washington je svoji zvesti zaveznici januarja zaprosil, da bi na svojem ozemlju dovolili namestitev del ameriškega protiraketnega ščita, ki naj bi bil branik prod morebitnim napadom s strani Irana. Predlog je naletel na ostre kritike, najbolj goreče pa mu nasprotuje Rusija, za katero je ameriško raketno oporišče pred njenim pragom neposredna grožnja.

Pogajanja med Prago in Washingtonom bodo predvidoma trajala leto dni, končno odločitev o namestitvi radarja na Češkem pa bo sprejel češki parlament. Če bo načrt potrjen, bodo radarsko postajo verjetno namestili v nekdanjem vojaškem oporišču Jince kakih 60 kilometrov zahodno od Prage, delovati pa bi lahko pričela leta 2011.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.