Španski poslanci so dokončno potrdili zakon, s katerim bodo istospolno usmerjeni dobili pravico do poroke in posvojitve otrok. S tem je Španija za Nizozemsko in Belgijo tretja država na svetu, ki bo dovolila istospolne poroke. Zakon je podprlo 187 od 350 poslancev, 147 jih je bilo proti, štirje pa so se vzdržali. V veljavo bo stopil, ko ga bo podpisal kralj Juan Carlos.
Na tribuni za obiskovalce je manjša skupina zagovornikov pravic homoseksualcev odločitev poslancev pozdravila z aplavzom in vzkliki odobravanja, saj zakon, ki ga je predlagala socialistična vlada premiera Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera, daje homoseksualnim parom iste pravice do posvojitve kot heteroseksualcem. "Nismo prva država, ki je sprejela takšen zakon, in prepričan sem, da ne bomo zadnja," je izjavil Zapatero. "Res je, da so (homoseksualci) samo manjšina, vendar je njihova zmaga zmaga vseh nas, zaradi njihove zmage smo vsi boljši, zaradi tega je naša družba boljša," je poudaril.
Ostra nasprotnika zakona sta v Španiji sicer vplivna katoliška cerkev in opozicijska konzervativna Ljudska stranka (PP). Njen vodja Mariano Rajoy je izjavil, da bo zakon sprožil delitev v španski družbi. "Zakon je bil v zgodovini ureditev in institucija med moškim in žensko in videli bomo, kakšni so legalni razlogi in možnosti, da ta zakon uspe," je dejal. "Ljudska stranka izraža svoje nasprotovanje in bo zdaj preučila možnost pritožbe na ustavnem sodišču," je dodal.
Sicer je v Madridu minuli konec tedna proti sprejetju zakona protestiralo približno pol milijona ljudi, med katerimi so bili tudi številni škofi, duhovniki in nune, prav takšna množica pa se je istočasno zbrala tudi v podporo zakonu.
Protest proti zakonu je organiziral Forum za družino, ki je v sredo parlamentu izročil peticijo s 600.000 podpisi proti zakonu. Javnomnenjske raziskave sicer kažejo, da približno tri četrtine volilnih upravičencev podpirajo liberalne poteze vlade in čeprav se ima večina Špancev za katolike, menijo, da je cerkev izgubila stik z ljudmi.