Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je na svoji spletni strani objavil poročilo o razmerah v Siriji. Državljanska vojna, ki na območju divja že tri leta, je z domov prepodila že več kot tri milijone ljudi. Le v zadnjem letu je pred spopadi zbežalo več kot milijon ljudi. Ob tem UNHCR dodaja, da v to številko ni vključenih več 100.000 ljudi, ki so prav tako zbežali pred vojno, vendar se niso registrirali kot begunci.
Za tako drastičen poskok v številu beguncev v zadnjem letu so odgovorne vse bolj grozljive razmere v državi. V poročilu so opisali tudi mesta, v katerih so obkoljeni civilisti, ki nimajo dostopa do hrane in vode in najnujnejše zdravstvene pomoči. Civilisti so tarče napadov in brutalnih izživljanj oboroženih skupin.
Razseljeni so tudi znotraj države
Poleg ljudi, ki so zbežali iz države, pa so tudi tisti, ki so razseljeni znotraj države. Takih so našteli okoli 6,5 milijona ljudi. To pomeni, da je moralo skoraj 50 odstotkov Sircev zbežati od doma. Med njimi pa je več kot polovica otrok.
Kam bežijo?
Večina sirskih beguncev se je zatekla v sosednje države, največ jih je v Libanonu, in sicer 1,14 milijona, v Turčijo jih je zbežalo 815.000, v Jordanijo pa 608.000.
Večina je poročala o tem, da so morali na nadzornih točkah oboroženim skupinam plačevati podkupnine, da so njih in njihove družine pustili mimo. Nekateri so morali plačati vodiče, ki so jih vodili skozi puščavo na varna območja.
Primanjkuje sredstev za Sirijo
UNHCR navaja, da je pomoč sirskim beguncem postala največja operacije v 64-letni zgodovini te agencije ZN. Ob tem opozarja, da jim kljub radodarnosti donatorjev primanjkuje sredstev. Donatorji so prispevali za več kot 4,1 milijarde dolarjev pomoči, vendar bodo, kot navajajo v UNHCR, do konca leta potrebovali še dve milijardi, da bi beguncem zagotovili nujno potrebno pomoč.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.