Izrael je 17. dan ofenzive na Gazo potrdil, da v boj pošilja tudi na tisoče rezervistov, s pomočjo katerih naj bi Hamasu zadali končni udarec. In čeprav izraelski politični vrh zagotavlja, da so boji v sklepni fazi, za Palestince še ni miru.
Po podatkih zdravstvenih delavcev je od začetka izraelske ofenzive na Gazo umrlo že več kot 900 ljudi, od tega naj bi bilo najmanj 380 civilistov. Hamasov zdravstveni minister Bassem Naeem pa trdi celo, da naj bi bilo 42 odstotkov ubitih žensk in otrok. Ranjenih naj bi bilo okoli 3600 ljudi. V enakem obdobju je umrlo 13 Izraelcev, trije civilisti, ki so umrli za posledicami Hamasovega raketnega napada, in deset vojakov.
Zdravstveni delavci sicer iz Gaze poročajo o vedno slabših humanitarnih razmerah. Kot pravijo, je ozemlje na robu kolapsa. "Večina ljudi nima elektrike, tekoče vode in zadosti hrane. Tudi goriva primanjkuje. A le majhen del pomoči, ki jo potrebujejo prebivalci Gaze, prihaja na območje," pripoveduje humanitarna delavka Cassandra Nelson. Kot še pojasnjuje, Izrael večini humanitarnih delavcev že od novembra ne dovoli vstopa v Gazo, zaradi česar so svoje akcije prisiljeni koordinirati iz Izraela. "Izraelske oblasti so izolirale Gazo od preostalega sveta. Nobena pomoč ne sme skozi, dokler tega ne odobri Izrael, enako je z denarjem in ljudmi," še pove Nelsonova.
Čeprav Izrael pravi, da so že skoraj dosegli cilj, ki so si ga zadali, torej dokončno ustaviti raketne napade Hamasa na izraelsko civilno prebivalstvo, pa hkrati ostaja očitno, da spopad še ni prešel v tretjo fazo, to je vdor v najbolj gosto naseljene urbane predele. Hkrati pa je jasno tudi to, da skoraj tri tedne po začetku ofenzive nad Izrael redno letijo Hamasove rakete. Samo danes je v Izraelu eksplodiralo deset raket, navajajo izraelski vojaški viri, ki dodajajo, da v napadih nihče ni bil poškodovan.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.