Tujina

Že tretji dan vlada zmeda

London, 29. 03. 2008 13.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Na londonskem Heathrowu se že tretji dan vrstijo odpovedi letov. British Airwaysu zato grozi plačilo 5.000 funtov kazni na potnika.

Številni potniki so prespali kar na letališču. Bližnji hoteli so namreč izkoristili kaos in podvojili cene.
Številni potniki so prespali kar na letališču. Bližnji hoteli so namreč izkoristili kaos in podvojili cene. FOTO: Reuters

Na londonskem letališču Heathrow še vedno vlada zmeda. Tudi tretji dan po odprtju petega terminala, ki naj bi pospešil pretok potnikov in prtljage in tako pomagal odpraviti zamude, so se vrstile odpovedi letov. Na tleh je ostalo kar 66 letal. V četrtek in petek so odpovedali več kot sto letov, odpovedi pa napovedujejo tudi za nedeljo.

Težava je v visokotehnološkem sistemu za odpravo prtljage, ki ne deluje tako kot bi moral. British Airways je sprva potnikom, ki so morali noč preživeti na letališču, zagotavljal 100 funtov za plačilo prenočišča, a so bližnji hoteli cene dvignili do 250 funtov in več. Zaradi pritožb so v petek zvečer naznanili, da bodo povrnili stroške namestitve, vendar le če bodo cene razumne.

Po poročanju časopisa The Times pa bi lahko British Airways težave plačal še veliko dražje. Skladno z evropskimi pravili, ki veljajo od leta 2005, mora letalska družba v primeru dolgotrajnih zamud ali odpovedi letov potnikom zagotoviti hrano, pijačo in če je treba, tudi prenočišče. Na British Airwaysu se tega niso držali, kar bi jih lahko stalo 5.000 funtov kazni na potnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jansa-arms
29. 03. 2008 16.33
nekdo je enkrat reku "nisem tolk bogat da bi pocen piz..rije kupoval"
pravicen
29. 03. 2008 16.01
tomazbodner no pa tudi angleži (odg.osebe) niso imuni pred razno raznimi provizijami :))
tomazbodner
29. 03. 2008 15.00
Igor: taksne stvari so obicajne pri vecini novih letalisc. Ta sistem, ki ga naj bi uporabljali na terminalu 5, so pred 2 letoma uporabili v Bangkoku z enako katastrofalnimi posledicami - takrat so vpoklicali vojsko, da je pomagala prenasati prtljago naokrog ter jo sortirati, ker je celoten sistem popolnoma odpovedal. Pred tem so (se ne spomnim tocno kje) naredili enak sistem v ZDA, ki je bil celo na univerzah "case study" cesa nikoli ne narediti. A nekateri se na napakah pac ne ucijo, in popolnoma avtomatski "baggage handling" sistemi pac nikoli niso in nikoli ne bodo delovali, ker surfboard ali smuci pac ne mores v celoti spraviti v tisto skatlo, potem se pa vse skupaj zatakne, cipi s kodo padejo s skatel, potem pa imas en velik kup prtljage, za katero ne ves, kam naj bi sla ali od kod je prisla... Ceprav bi moral BA te stvari bolje testirati pred odprtjem, pa po drugi strani situacija tudi ni nepricakovana. Navsezadnje pa bo za vse skupaj placal BA in ne kdorkoli je ze oblikoval sistem, ki nikoli ne bo delal - ker so pac verjeli obljubam in podpisali narocilo... Cez nekaj dni bodo imeli "rocni" backup, in cez mesec dni se tega ne bo vec spomnil nihce.
Ramzess
29. 03. 2008 14.30
Ob takih dogodkih se zavemo, da letališče, kot zaprto, kontrolirano in varovano območje, sicer navidez varno, lahko postane zaprto nevarno in nepredvidljivo območje. Problem je v zaprtosti in obsežnem nadzoru, kontroli, človek se hitro počuti nekako ujet, in v nepredvidljivih okoliščinah. Zelo duhamorno okolje.
Ramzess
29. 03. 2008 14.20
Neverjetno kako so oblasti nesposobne ljudem priskrbeti osnovne stvari, kot so voda, hrana, zdravila, zdravstveno pomoč, prenočišče, če pa samo zavohajo upor, pa bo tam v trenutku, ljudi obkolilo na tisoče, do zob vrhunsko oboroženih, policajev in njim podobnih vladnih enot, kar pa so zelo sposobne izvršiti, četudi običajno sploh ni treba. Kako pa tako početje zagovarjajo in s čim ga opravičujejo, pa itak vemo in kakšne so, nepotrebne, posledice pa tudi. "Težava je v visokotehnološkem sistemu za opravo prtljage, ki ne deluje tako, kot bi moral." Čudno je da 'ena' napaka povroči tak kaos, oblasti se obotavljajo pri oskrbi z osnovnimi sredstvi in pomočjo, kaj neki čakajo. Kakšnemu testu je podvržen nov terminal in 'naključni' potniki, in čemu je vse to dogajanje namenjeno, tukaj nekaj smrdi. Po vseh tistih izginotjih in krajah podatkov še ta mega zastoj, hm hm.