
Kirgizistanske oblasti so sporočile, da ob postopnem umirjanju razmer ne vidijo potrebe po namestitvi posebnih tujih mirovnih sil v državi. Vodja začasne vlade Roza Otunbajeva je ob tem poudarila, da zaradi nastale krize izvedba referenduma o ustavnih spremembah, ki je predviden za 27. junij, ni ogrožena.
Dodala je še, da se nasilje med Uzbeki in Kirgizi umirja in da je oblastem že uspelo prevzeti nadzor nad razmerami, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Za izvedbo referenduma o reformi kirgizistanske ustave so se danes zavzeli tudi v EU in ZN. Na oblasti v Biškeku so naslovili poziv, naj ne dovolijo, da bi medetnično nasilje kakorkoli oviralo ali celo onemogočilo izvedbo referenduma.
Medtem je začasna vlada v Biškeku kljub postopnemu umirjanju razmer v državi izrazila zaskrbljenost zaradi možnosti, da bi se medetnično nasilje z juga države razširilo tudi na sever, med drugim v samo prestolnico Biškek.
Po zatišju nove eksplozije
V mestu Oš, kjer je v minulih dneh divjalo najhujše medetnično nasilje med Kirgizi in Uzbeki, so se po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razmere danes dopoldne začele umirjati, v mestu je bilo slišati le občasne strele, potem ko so mesto v minulih dneh pretresali siloviti strelski obračuni. Vendar pa je proti večeru znova izbruhnilo nasilje. Po poročanju francoske agencije je bilo znova slišati topovsko streljanje, nato pa eksplozije. Od kod so prihajali streli, ni bilo mogoče ugotoviti. Po središču tega etnično razdeljenega mesta je bilo slišati oklepna vozila, pa tudi občasno streljanje.
Število žrtev se je povzpelo na 170
Informacije o številu žrtev se razlikujejo. Kirgiško ministrstvo za zdravje je danes po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass sporočilo, da se je število žrtev nasilja na jugu države povzpelo na 170. Zdravniško pomoč je poiskalo skupno 1762 ljudi, od tega so jih v bolnišnice sprejeli 826. CNN poroča o 114 žrtvah, BBC pa o 138.
V Kirgiziji se medtem nadaljuje evakuacija tujih državljanov. Kitajska je tako doslej iz države, ki jo pretresa nasilje, evakuirala okoli 200 svojih državljanov, hkrati pa naj bi danes v Kirgizijo poslala še dve dodatni letali. V mestu Oš po poročanju francoske tiskovne agencije AFP živi okoli 600 kitajskih državljanov, v celotni regiji pa okoli 7000.
Uzbekistan je pred valom beguncev, ki bežijo pred nasiljem v Kirgiziji, zaprl svoje meje. "Danes bomo zaustavili sprejemanje beguncev iz Kirgizije, ker nimamo več kapacitet za njihovo namestitev in oskrbo," je v ponedeljek dejal podpredsednik uzbeške vlade Abdulah Aripov. Uzbekistan je doslej sprejel okoli 100.000 ljudi.
Po nasilju še humanitarna kriza?
Med humanitarnimi organizacijami narašča skrb, da bo ta srednjeazijska država zdaj zapadla še v humanitarno krizo. ZN zato sosede Kirgizistana pozivajo, naj poskušajo omiliti nastale razmere in pustijo meje s Kirgizistanom odprte za vsakogar, ne glede na spol ali leta.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.