V Londonu objavljeno poročilo navaja, da se aidsu ni ognila nobena država. Še vedno je najbolj prizadeta Afrika, najhitreje pa število okuženih narašča v Rusiji.
Aids je letos terjal 2,6 milijona smrtnih žrtev, kar je največ doslej, približno 5,6 milijona odraslih in otrok pa je bilo v letu 1999 na novo okuženih. Direktor UNAIDS Peter Piot je dejal, da je aids največja grožnja razvoju v mnogih državah.
Podsaharska Afrika kot poprej ostaja ''epicenter'' bolezni - okuženih je 12,2 milijona žensk in 10,1 milijona moških, kar sta dve tretjini obolelih za aidsom na svetu. Življenjska doba v južni Afriki, ki se je s 44 let v petdesetih dvignila na 59 let danes, bo med letoma 2005 in 2010 zaradi aidsa ponovno padla na 45 let. Tako lahko v južni Afriki le polovica prebivalstva pričakuje, da bo dočakala starost 60 let, v državah v razvoju pa lahko to starost v povprečju pričakuje 70 odstotkov ljudi.
V državah nekdanje Sovjetske zveze se aids širi v dramatičnih razsežnostih, saj se je število okuženih z virusom HIV od leta 1997 podvojilo. V Moskvi so v prvih devetih mesecih tega leta zaznali več okužb kot v vseh letih doslej. Vzrok za povečanje števila okužb naj bi bila predvsem razširitev zlorabe drog med mladimi brezposelnimi in uporaba nečistih igel.