Predstavniški dom ameriškega kongresa je pozno v soboto zvečer po lokalnem času na tesnem glasovanju sprejel predlog zakona o zdravstveni reformi. Ameriški predsednik Barack Obama je tako zabeležil prvo zmago pri tem ambicioznem političnem projektu, čeprav njegova prihodnost ostaja nejasna.
Za zakon, ki bo v desetih letih predvidoma stal 900 milijard dolarjev, priskrbel pa bi zdravstveno zavarovanje za 36 milijonov Američanov, ki ga nimajo, je glasovalo 220 kongresnikov, proti pa 215. Glasovanje o 2000 strani dolgem dokumentu je potekalo po 12 urah razprave. Za zakon je glasoval le en republikanski kongresnik, proti pa je bilo tudi 39 Obamovih demokratov.
Kongresniki so v soboto na izrednem zasedanju sicer tudi zavrnili protipredlog zakona o zdravstveni reformi, ki so ga predstavili republikanci. So pa z 240 glasovi proti 194 sprejeli amandma skupine demokratov, ki nasprotujejo splavu. Cilj tega dopolnila, ki so ga z naklonjenostjo sprejeli tudi republikanci, je okrepiti prepoved uporabe javnih sredstev za splave.
Medtem pa ni jasno, kakšen bo izid glasovanja v senatu. Oba domova ameriškega kongresa morata sprejeti identičen zakon, šele nato pa ga bosta lahko poslala v podpis Obami, ki si je zdravstveno reformo postavil za glavno nalogo v domači politiki.
Obama je zgodovinsko glasovanje v kongresu že pozdravil in ob tem izrazil "popolno prepričanje" v uspeh prihodnjega glasovanja v senatu. Izrazil je tudi upanje, da bo zakon podpisal že do konca leta. Običajna pot bi bila, da bi zdaj senat potrdil svojo različico zakona, nato pa bi oba domova premostila razhajanja in v procesu, imenovanem konferenca, dosegla dogovor o kompromisni verziji.
Vodja demokratske večine v senatu Harry Reid je sicer ta teden dal vedeti, da bi lahko razhajanja preprečila sprejetje zakona v letošnjem letu. Reid potrebuje za sprejem zakona 60 glasov, če želi preprečiti obstrukcijo. Demokrati v senatu nadzirajo 58 sedežev, 60 glasov pa lahko dosežejo s podporo dveh neodvisnih senatorjev.
Tako kot v predstavniškem domu so se tudi v senatu republikanci združili proti reformi, glede ključnih vprašanj, kot je vloga administracije v zdravstvenem sistemu, pa so razdeljeni tudi senatni demokrati. Preložitev burne razprave o zdravstveni reformi v prihodnje leto pa bi lahko zapletla krhko oblikovanje podpore, potrebno za sprejem zakona, saj bodo v letu 2010 volitve v celoten predstavniški dom in tretjino senata.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.