Srbski predsednik Boris Tadić, ki je razpravo označil kot najbolj demokratično in konstruktivno v zadnjih 15 letih, je kot edino pot za trajno rešitev za Kosovo izpostavil pogajanja. Poudaril je, da Srbija ne bo vztrajala pri formi pogajanj in da ne bo šla v konfrontacijo z velikimi silami, ki so priznale Kosovo. "Naš cilj je trajna rešitev za integriteto Srbije, za obstoj države Srbije na Kosovu, za zaščito našega naroda in kulturne identitete na Kosovu," je dejal.
Poudaril je, da želi kot predsednik Srbijo rešiti nacionalnih konfliktov, v katere je bila zapletena desetletja ne samo s svojimi sosedami, ampak tudi z velikimi silami, saj bi jo vsaka drugačna politika vodila "neposredno v propad, državljane pa v novo revščino", poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Dodal je še, da Srbija brez aktivne politike, integracije v EU ter dobrih odnosov z ZDA, Rusijo in Kitajsko ne more ohraniti svojih interesov na Kosovu. Zdaj ni čas za "veliki patriotizem, ampak za velika dela", je dodal.
Preko mirnih pogajanj do trajne rešitve
Parlament je v sprejetem dokumentu kot nujno izpostavil, "da se preko mirnih pogajanj pride do trajne in obojestransko sprejemljive rešitve za Kosovo v skladu s srbsko ustavo, ki bo omogočila zgodovinsko spravo srbskega in albanskega naroda ter mir in stabilnost regije".
Dokument tudi podpira vložitev resolucije o Kosovu v Generalno skupščino ZN. Glede tega je srbski zunanji minister Vuk Jeremić pojasnil, da gre vsaka odločitev Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu po ustaljenem postopku naprej v razpravo v GS ZN, pri čemer je v navadi, da država, ki je zahtevala mnenje ICJ, predlaga resolucijo oz. besedilo sklepov.
Izredna seja je bila sklicana po nedavni odločitvi ICJ, da razglasitev neodvisnosti Kosova ni bila v nasprotju z mednarodnim pravom. Trajala je 12 ur, za dokument z naslovom "Odločitev o nadaljevanju dejavnosti Republike Srbije pri obrambi suverenosti in ozemeljske celovitosti države" pa je glasovalo 192 poslancev, 26 jih je bilo proti, dva pa sta se glasovanja vzdržala.
Na seji, ki ji je prisostvoval tudi premier Mirko Cvetković, so poslanci tako podprli vladni predlog besedila, s tem pa podprli njeno dosedanjo politiko do Kosova in jo pozvali, naj s ciljem obrambe suverenosti in ozemeljske celovitosti Srbije uporabi vsa razpoložljiva diplomatska in politična sredstva. Poudarili so tudi, da ne bo Srbija nikoli "niti eksplicitno niti implicitno" priznala enostransko razglašene neodvisnosti Kosova.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.