V Ukrajini je še naprej napeto. Potem ko je ukrajinska vlada minuli teden ustavila priprave na podpis sporazuma z Evropsko unijo, se je na ulice odpravilo na tisoče protestnikov.
Ti med drugim zahtevajo predčasne volitve, oblast pa jim ne namerava ustreči. Premier Mikolaj Azarov je danes dejal, da se je pripravljen pogovarjati s protestniki, hkrati pa jih je pozval, naj umaknejo blokade vladnih poslopij.
Zunanji ministri držav članic zveze Nato so danes v Bruslju pozvali vladno stran in opozicijo v Ukrajini k dialogu, hkrati pa obsodili pretirano uporabo sile proti mirnim protestnikom. Ukrajino so kot predsedujočo Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) tudi pozvali, naj "spoštuje mednarodne obveznosti glede svobode zbiranja in izražanja mnenja".
"Suverena, neodvisna in stabilna Ukrajina, ki je trdno predana demokraciji in vladavini prava, je ključ evroatlantske stabilnosti," so v skupni izjavi po današnjem prvem dnevu zasedanja zapisali zunanji ministri članic Nata. Dodali so, da se bo partnerstvo Severnoatlantskega zavezništva in Ukrajine nadaljevalo "na temeljih vrednot demokracije, človekovih pravic in pravne države". "Nato bo še naprej podpiral reformne procese v Ukrajini," so še zapisali ministri.
Med protestniki tudi boksar Vitalij Kličko
Med tistimi, ki zahtevajo predčasne volitve, je tudi boksar Vitalij Kličko, boksarski prvak v kategoriji WBC, ki ga zaradi doktorata iz športnih znanosti imenujejo tudi "dr. Železna pest".
Prav zato je trn v peti vladajoče politike. A čeprav je ta na zadnjih volitvah uporabila precej umazanih trikov, mu je stranko s slabimi 14 odstotki glasov uspelo pripeljati v parlament, sam pa je postal eden od opozicijskih voditeljev.
Kličko, ki je dolga leta živel v Nemčiji, si želi, da bi bila tej državi čim bolj podobna tudi Ukrajina. Poudarja demokracijo, spoštovanje pravil in odprtost države, medtem ko v Ukrajini vlada sistem precej podoben tistemu v nekdanji Sovjetski zvezi.
Med številnimi Ukrajinci Kličko velja za junaka, ki bi državi lahko omogočil boljšo prihodnost. Njegova največja prednost je njegova podoba zglednega državljana. 17 let je poročen, ima tri otroke, v domovini pridno plačuje davke, bogastvo, ki ga je zaslužil z boksanjem in ga ocenjujejo na okoli 65 milijonov dolarjev, pa ga v očeh ljudi dela neodvisnega od domačih "umazanih poslov". Ukrajinski državni aparat namreč ne slovi po upiranju korupciji.
Politiko primerja z boksom – boj je trd in naporen, pravi. Vprašanje pa je, ali se bo Ukrajincem, ki ga podpirajo, res kdaj uresničila želja, da bi postal njihov predsednik.
Ukrajinska politika je namreč sprejela zakon, ki je spisan posebej zanj – za predsednika lahko kandidirajo le tisti, ki so zadnjih 10 let živeli v Ukrajini, Kličko pa je dolga leta živel v Nemčiji. Po drugi strani se mu ob takšnih napadih priljubljenost samo še povečuje.
A če s Kličkom del Ukrajine razmišlja o prihodnosti, v državi
trenutno težave povzroča predvsem preteklost. Na zmešnjavo naj bi močno vplivala Rusija, ki nasprotuje ukrajinskim povezavam z Evropsko unijo, saj ne želi izgubiti svojega vpliva na območju nekoč skupne države in želi, da se Ukrajina priključi njihovemu carinskemu območju.
Potem je tukaj še vprašanje Julije Timošenko, ki je po mnenju njenih podpornikov politična zapornica, medtem ko politika vztraja, da je bila obsojena zaradi nepravilnosti.
Protesti so vmes postali tudi nasilni, a to naj bi bila voda na mlin predsednika Janukoviča, opozarjajo analitiki. Izredne razmere bi mu prinesle še večjo možnost samostojnega odločanja.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.