
Ameriški predsednik George Bush je v svojem prvem govoru ameriškim televizijskim gledalcem iz Ovalne pisarne Bele hiše po marcu 2003, ko jih je obvestil o začetku vojne proti Iraku, spet zatrdil, da v Iraku zmagujejo. Bush je Američanom povedal, da lahko izbirajo le med porazom in zmago in kritiziral tiste, ki zagovarjajo umik iz Iraka oziroma določitev datuma umika ter jih označil za zagovornike poraza.
Pred govorom v Ovalni pisarni je Bush v zadnjih dnevih opravil vrsto podobnih govorov o razmerah v Iraku, kjer je doslej v skoraj treh letih umrlo več kot 2100 ameriških vojakov, konca vojne pa še vedno ni na obzorju. Javna podpora njegovi politiki do Iraka upada, kljub temu pa večina Američanov v anketah ne zagovarja takojšnjega umika iz Iraka. Bush se poleg tega sooča s kritikami, da živi v "balonu" in nima stika z realnostjo, kar so ponazarjali njegovi dosedanji nastopi v javnosti, ko so bile njegove besede o napredku soočene z dejanskimi poročili o rezmerah v Iraku.

Zato je tokrat, podobno kot pred dnevi, ko je prevzel odgovornost za sprožitev vojne na podlagi slabih obveščevalnih informacij, celo priznal, da zadeve ne gredo povsem gladko. Vendar pa naj bi bila izbira poraz ali zmaga in potreba po zmagi je pomembnejša od predsednika ali stranke, ker je na nitki varnost Američanov. Umik brez zmage bi bil, tako Bush, nečasten in nepremišljen, zato ga ne bo dovolil. Bush je celo priznal, da ima kritike in jim sporočil, da ne pričakuje, da se bodo z njim v vsem strinjali, vendar pa naj ne obupujejo in naj ne opustijo tega boja za svobodo. "Ne samo, da v Iraku lahko zmagamo, ampak tam že zmagujemo," je med drugim zatrdil Bush.
Pet mrtvih v napadu
V Iraku se medtem nasilje nadaljuje. V Bagdadu je davi v dveh napadih umrlo pet Iračanov, več kot deset pa je ranjenih, med njimi namestnik guvernerja iraške prestolnice. Namestnika bagdadskega guvernerja Zijada Tareka al Zubaja so neznanci napadli v četrti al Amel na jugu Bagdada. V napadu so bili ubiti tudi trije varnostniki, eden je bil ranjen, poleg tega pa je bil ranjen še en civilist.
V eksploziji avtomobila bombe, ki je odjeknila pred otroško bolnišnico v središču Bagdada, pa sta bila ubita dva civilista. V eksploziji je bilo ranjenih 11 ljudi, med njimi sedem policistov. Med ranjenimi je tudi policijski častnik Salam Alag Zahal. Policija domneva, da je bil tarča napada policijski konvoj.
Američana ubili, Iračana izpustili
Na svetovnem spletu pa so predvajali video, ki prikazuje umor ameriškega talca Ronalda Schultza. Schultza, ki je bil ameriški svetovalec za varnost, so na začetku decembra zajeli pripadniki skupine z imenom Islamska vojska v Iraku. Uporniki so sporočili, da so talca ubili, ker ZDA niso izpolnile njihovih zahtev, med katerimi sta bili tudi umik ameriške vojske iz Iraka in izpustitev iraških zapornikov.
Ugrabitelji so bili bolj prizanesljivi do Iračana, ki so ga zajeli skupaj z nemško arheologinjo Susane Osthoff. Dan potem, ko so Ostoffovo izpustili, so izpustili tudi njenega iraškega voznika. Zaenkrat ni znano, kje se nahaja voznik oziroma v kakšnem stanju je, so povedali na nemškem zunanjem ministrstvu.