Načrt v današnji izdaji ameriške revije US News and World report predvideva tri faze, najprej pa naj bi v državi vzpostavili vojaško upravo, na čelu katere bi bil najverjetneje ameriški general, pisanje revije, ki se sklicuje na neimenovanega visokega ameriškega predstavnika.
V drugi fazi je predvidena neka vrsta mednarodne civilne uprave, v okviru katere bi se zmanjšala prisotnost ameriške vojske in okrepila odgovornost Iraka v vladi, v tretji pa bi po ustavni konvenciji oblast prevzela večetnična iraška vlada. Po navedbah časnika načrt za Irak pripravlja t.i. Odbor namestnikov, sestavljen iz predstavnikov Pentagona, vrhovnega poveljstva ameriške vojske, State Departmenta, ameriške obveščevalne agencije CIA, sveta za nacionalno varnost in urada ameriškega predsednika.
Nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) pa v današnji izdaji piše, da so ZDA zaprosile Nemčijo, če lahko v primeru morebitnega vojaškega posredovanja v Iraku da na razpolago svoje rakete za protiletalsko obrambo. Časnik, ki se sklicuje na neimenovanega predstavnika nemške vlade, še navaja, da v prošnji ni omenjeno, kje bi bilo omenjeno orožje stacionirano. Nemška vlada sicer še naprej zavrača aktivno udeležbo v morebitni vojni proti Iraku, bi pa po besedah omenjenega predstavnika težko rekla ne v primeru, da bi bilo orožje, ki bi ga Nemčija dala na voljo, uporabljeno za obrambo Izraela.
Bagdad: ZDA nameravajo na vsak način napasti Irak
Iraški zunanji minister Nadži Sabri ameriški vladi očita, da je odločena napasti Irak, ne glede na rezultate inšpekcij iraške oborožitve. V pismu generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu je Sabri obenem kritiziral vsebino resolucije 1441 VS ZN, ki določa poostren nadzor nad iraško oborožitvijo. Resolucija ZDA služi kot pretveza za vojno proti Iraku, je v imenu vlade predsednika Sadama Huseina menil Sabri.
V pismu je Sabri Annana, članice Varnostnega sveta ZN in države, ki se zavzemajo za mir, pozval, naj zagotovijo, da bodo inšpektorji spoštovali svoj mandat in služili le ciljem ZN. Irak je sicer 13. novembra brezpogojno sprejel resolucijo, od njega pa ta zahteva, da do 8. decembra predstavi vse svoje programe oborožitve.
Inšpektorji za nadzor orožja v Bagdadu
Prva skupina strokovnjakov, v kateri bo dvanajst članov komisije ZN za nadzor orožja (UNMOVIC) in šest članov Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) bo predvidoma v ponedeljek pripotovala v Bagdad, inšpekcije pa naj bi začela v sredo. Glasilo vladajoče iraške stranke Baas je danes zatrdilo, da strokovnjaki ZN za razorožitev, ki se po štirih letih vračajo v Irak, ne bodo našli ničesar.
Da bi se inšpektorji izognili vsem morebitnim problemom, bodo vzpostavili "rdeči telefon" z iraškimi oblastmi. Ta naj bi povezal center mednarodnih inšpektorjev v Bagdadu in iraški urad za narodni nadzor, ki predstavlja iraški "protipol" inšpektorjem ZN. To sredstvo komunikacije naj bi preprečilo incidente, ki so zaznamovali razburkane misije nekdanje Komisije ZN za razorožitev (UNSCOM), ki je v Iraku delovala med letoma 1991 in 1998.
V Bagdad je sicer v soboto prispelo pet novih tehničnih strokovnjakov ZN, ki so s seboj pripeljali 20 ton opreme, da bi pripravili vse za obnovitev inšpekcij, ki je predvidena za sredo. Strokovnjaki so v Bagdad prileteli iz Cipra, kjer imajo inšpektorji ZN svojo oporišče, ob prihodu pa niso dali izjav za medije. V Bagdadu je že od minulega ponedeljka 33 tehničnih strokovnjakov, ki pripravljajo teren za začetek inšpekcij.