Tujina

ZDA zavrnile iraško povabilo

New York/Bagdad/London, 05. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Irak je povabil ameriški kongres, da pošlje misijo izvedencev za orožje v Bagdad, Bela hiša pa je odgovorila, da od Iraka pričakuje dejanja in ne besede. ZDA so medtem ponovile grožnje o skorajšnjem napadu.

Pomembno je, da je Husein sposoben uporabiti orožja za množično uničevanje, kakršnikoli že bodo njegovi motivi
Pomembno je, da je Husein sposoben uporabiti orožja za množično uničevanje, kakršnikoli že bodo njegovi motivi FOTO: Reuters

Predsednik senatnega odbora za mednarodne odnose Joe Biden je danes dejal, da je napad na Irak vse bolj verjeten. Biden je pretekli teden v svojem odboru vodil zaslišanja, na katerih so različni strokovnjaki razlagali prednosti in pomanjkljivosti nasilne zrušitve režima Sadama Huseina, in Biden meni, da je bilo mnogo več argumentov v korist strmoglavljenja iraškega predsednika.

Po mnenju demokratskega senatorja je zdaj vprašanje le še, kdaj in na kakšen način ter če bodo ZDA to izvedle same, ali pa s pomočjo zaveznikov. Predstavniki administracije na zaslišanjih niso sodelovali, med drugim tudi zato, ker se menda v Beli hiši še niso dokončno odločili glede odgovorov na prej omenjena vprašanja.

"Vprašati se moramo, ali nas sovraži bolj, kot pa ima rad samega sebe. Mislim, da ima raje sebe. Če je to res, potem ni verjetno, da bo sprožil napad z kemičnim ali biološkim orožjem, ker se zaveda, da bo potem zanesljivo uničen," je dejal predsednik senatnega odbora za oborožene sile Levin.

V ZDA resne opozicije napadu na Irak ni. Kongresniki zahtevajo le, da se administracija pred napadom posvetuje z njimi in dobi podporo, kot jo je dobil George Bush starejši potem ko je Irak leta 1990 okupiral Kuvajt.

Administracija je v Washington povabila iraško opozicijo v izgnanstvu, ki sicer ne uživa zaupanja, saj ni enotna, poleg tega pa nima podpore v Iraku. Kongres je Bushu sicer že odobril, da napade vsako državo, ki bi sodelovala s teroristi, ali jim nudila zatočišče, vendar pa Beli hiši doslej kljub velikim naporom ni uspelo dokazati povezave med Bagdadom in teroristično organizacijo Al Kaida, ki naj bi bila odgovorna za napad na ZDA 11. septembra 2001. Predsednik senatnega odbora za oborožene sile demokrat Carl Levin je zato izrazil dvom, da Sadam Husein predstavlja resno nevarnost za ZDA.

Ameriška letala zopet napadla tarče v Iraku

Sadam Husein
Sadam Husein FOTO: Reuters

Ameriška in britanska letala so že 25-ič letos napadla tarče v Iraku. Letala so napadla dve tarči na t.i. "no-fly" področju na jugu države, ki velja vse od leta 1991. Do napada je prišlo kakih 190 kilometrov jugovzhodno od iraške prestolnice. Škodo še ugotavljajo, vsa letala pa so se vrnila nepoškodovana, je še sporočilo ameriško vojaško poveljstvo s Floride.

Irak vabi ameriški kongres

Iraški parlament je prek poljske ambasade povabil kongresnike ZDA na obisk
Iraški parlament je prek poljske ambasade povabil kongresnike ZDA na obisk FOTO: Reuters

Iraški parlament je pozval kongres ZDA naj pošlje v Irak skupino kongresnikov in strokovnjakov za orožje, ki bi raziskala ameriške obtožbe o razvoju orožij za množično uničevanje v Iraku. Predsednik iraškega parlamenta Saadoun Hammadi je v pismu kongres povabil naj kongres oblikuje skupino kongresnikov – kakršnekoli sestave – in strokovnjake z orožje z različnih področij – kemijskega, biološkega ali jedrskega. Kongresnikom bo dovoljeno, da pregleda in preišče "vse instalacije, v katerih sumijo, da se izdeluje, ali so namenjene izdelovanju kemijskega, biološkega ali jedrskega orožja." Hamadi v pismu predsedniku predstavniškega doma ameriškega kongresa Dennisu Hastertu in vodji demokratske večine v senatu Tomu Daschleu ocenjuje, da bi ta obisk omogočil kongresu sprejeti objektivno odločitev glede morebitnega napada na Irak. Hamadi je v omenjenem pismu še obljubil, da bo delegaciji ameriških kongresnikov "zagotovil vse potrebno za obdobje treh tednov pri preverjanju objektov, kjer naj bi Irak po trditvah Washingtona proizvajal ali načrtoval proizvodnjo kemičnega, biološkega in jedrskega orožja".

Po ocenah Hamadija je glavna ovira v odnosih med Bagdadom in ameriškimi administracijami po letu 1990 "odsotnost dialoga med stranema" in "dejstvo, da ameriški kongres in ameriški narod nimata priložnosti, da bi spoznala resnico glede vprašanja Iraka".

Pismo so Iračani predali predstavnikom poljskega veleposlaništva v Bagdadu, ki skrbi za ameriške interese v Iraku.

Na ulicah Bagdada pa se je zbralo kakih 10 tisoč protestnikov, ki nasprotujejo ameriški politiki do Iraka. Protest so organizirali iraški parlamentarci, udeleženci pa so zatrjevali, da bodo državo in svojega voditelja branili.

Blair zavrača razpravo v parlamentu glede Iraka

Bo britanski premier po počitnicah sklical parlament na temo napada na Irak?
Bo britanski premier po počitnicah sklical parlament na temo napada na Irak? FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je danes zavrnil možnost, da bi ta trenutek sklical razpravo v parlamentu o morebitnem napadu na Irak, kot je danes predlagal doajen poslanske zbornice britanskega parlamenta, laburist Tam Dalyell. Blair po navedbah tiskovne predstavnice Downing Streeta namreč ocenjuje, da "tisti, ki predlagajo razpravo v parlamentu, preveč hitijo". "Nismo še pri tem, da bi sprejeli odločitev glede Iraka, saj je treba pred tem preučiti še številna vprašanja," je še povedala Blairova tiskovna predstavnica.

Dalyell je namreč premiera Blaira v pismu pozval, naj skliče parlament, da bi lahko poslanci razpravljali o možnosti napada na Irak. Dalyell je Blairu zastavil vprašanje, ali ne čuti moralne odgovornosti, da v začetku septembra skliče parlament. Kot je zapisal, se številni Blairovi poslanski kolegi sprašujejo o zakonitosti preventivnega napada na Irak brez posebnega mandata Združenih narodov.

Dalyell je tudi ponovil nedavna opozorila nekdanjega načelnika generalštaba britanske vojske Edwina Bramalla, ki je dejal, da Velika Britanija tvega, da bi se z napadom na Irak zapletla v tako dolgotrajen in zapleten konflikt, kot je spor na Bližnjem vzhodu.

So Angleži že začeli nameščati svoje vojaške ladje?
So Angleži že začeli nameščati svoje vojaške ladje? FOTO: Reuters

Na Downing Streetu so še poudarili, da bodo manevri v Sredozemlju, na katerih naj bi v jeseni skupaj z ameriškimi ladjami sodelovala britanska letalonosilka Ark Royal v spremstvu rušilca vrste 42, rutinske narave, poroča francoska tiskovna agencija AFP. O sodelovanju britanske letalonosilke na omenjenih manevrih je danes poročal britanski radio BBC, ki je še pojasnil, da naj bi ti manevri trajali dlje časa, v tem času pa naj bi si letalonosilka ustvarila dober položaj v primeru napada na Irak.

Teheran zanikal prisotnost Al Kaide v Iranu

Iran je danes zanikal trditve visokega ameriškega predstavnika, da so na ozemlju Irana prisotni pripadniki teroristične mreže Al Kaida, in ZDA obtožil, da "lažejo, da bi dosegle svoje nelegitimne cilje v regiji," je poudaril tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid-Reza Asefi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10