Tujina

FOTO: ZDA zaposlovanje, EU reforme?

Deauville, 27. 05. 2011 10.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
T.Še./Reuters
Komentarji
3

Iz komunikeja voditeljev G8 je razbrati, da se EU tudi v prihodnje obeta konsolidacija javnih financ na podlagi strukturnih reform, medtem ko bo v ZDA ta konsolidacija usklajena z njihovimi interesi po višji stopnji zaposlovanja.

Voditelji držav skupine G8 so se strinjali, da globalno gospodarstvo postaja bolj ''samooskrbno'', čeprav vse višje cene osnovnih potrebščin ovirajo nadaljnjo rast. Države članice EU, ZDA in Japonska so se dogovorile, da bodo zagotovile vzdržnost njihovih javnih financ, izhaja iz komunikeja, ki ga bodo sicer predstavili popoldan, vendar pa je že sedaj pricurljal v javnost.

''Globalno gospodarstvo se krepi in postaja bolj samooskrbno. Vendar pa še vedno ostaja tveganje nazadovanja, prav tako so še vedno zaskrbljujoča notranja in zunanja neravnovesja,'' je zapisano v komunikeju.

Obama in 'prijatelji' na vrhu voditeljev skupine G8
Obama in 'prijatelji' na vrhu voditeljev skupine G8 FOTO: Reuters

''Pomembno oviro gospodarskemu okrevanju predstavljajo visok skok cen osnovnih dobrin in njihova velika nestabilnost. V tem kontekstu smo se dogovorili, da bomo še naprej osredotočeni na zagotavljanje stabilnosti naših javnih financ, krepitev okrevanja in spodbujanje zaposlenosti, na zniževanje tveganj in zagotavljanje močne, trajnostne in uravnotežene rasti, tudi skozi strukturne reforme,'' piše v zapisu, ki ga je pridobila agencije Reuters.

Glede na zapisano se Evropi obeta nadaljevanje stroge fiskalne konsolidacije, vključno s strukturnimi reformami, ki naj bi pomagale rasti gospodarstva. ZDA pa bodo uveljavile jasen in kredibilen načrt srednjeročne fiskalne konsolidacije, ki bo konsistentna z višjim zaposlovanjem in gospodarsko rastjo. Japonske oblasti pa se ukvarjajo predvsem s popotresno obnovo, bodo pa kljub temu morale nasloviti lastne probleme okoli vzdržnosti javnih financ.

Podpirali bodo arabsko pomlad

Voditelji osmih gospodarsko najbolj razvitih držav so danes še obljubili, da bodo še naprej podpirali nove arabske demokracije. ''Spremembe, ki se dogajajo na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki so zgodovinske in bi lahko vodile v takšno transformacijo, kot se je zgodila v centralni in vzhodni Evropi po padcu berlinskega zidu,'' so zapisali v izjavi.

''Članice G8 močno podpiramo prizadevanja arabske pomladi in prizadevanja iranskega ljudstva. Pozdravljamo odločitev egiptovskih oblasti, da zaprosijo za pomoč mednarodni denarni sklad (IMF) in za multilateralno bančno pomoč, prav tako pa tudi tunizijsko prošnjo za skupno in koordinirano posojilo za razvoj,'' še piše v dokumentu.

V tem kontekstu bi lahko multilateralne banke za razvoj zagotovile več kot 20 milijard dolarjev. Članice G8 so glede na zapisano sicer že sposobne mobilizirati obsežna finančna sredstva na bilateralnih ravneh, da bi ta prizadevanja tudi realno podkrepila.

So pa obsodili nasilje jemenskih sil proti miroljubnim protestnikom ter pozvali predsednika Ali Abdulaha Saleha naj drži svojo obljubo in sestopi z oblasti. Ameriški predsednik Barack Obama pa je dejal, da so se s Francijo strinjali, da je treba dokončati delo v Libiji. Zato bodo vztrajali v misiji pod vodstvom zveze Nato.

 

Vrha G8, ki tokrat poteka v francoskem kraju Deauville, se poleg Obame udeležujejo francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, nemška kanclerka Angela Merkel ter britanski, italijanski, japonski in kanadski premierji – David Cameron, Silvio Berlusconi, Naoto Kan in Stephen Harper.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User485103
28. 05. 2011 22.54
24ur prodane duše, kaj človek ne sme več niti napisat svojega mnenja o ljudeh, zaradi katerih cel svet trpi??!?!?!?!?
Platon23
27. 05. 2011 14.07
kam boš pa emigriral? povsod po svetu se kreirajo unije: NAFTA(North American Free Trade Agreement) ,USAN (Union of South American Nations) Azijska unija, Evropska unija(se stalno širi) afriška unija... v katero unijo boš emigriral?? Vidim da si ekonomist no ti kar glej v te številke sej nekaj si že razbral iz njih da sistem ni vzdržen! No sedaj pa dvigni glavo pa se malo izobrazi še ne drugih področjih pa boš mogoče dojel kaj nas čaka in kakšni so dogovori vodilne elite za našo ne prav lepo prihodnjost! Tako da če misliš da bo emigracija rešila kakšnega od tvojih problemov si se zelo zmotil!
Titus01
27. 05. 2011 11.57
Super. Težav s plačilnobilančnimi neravnovesji, ki so posledica strukture evra, nihče ne omenja. Fiskalna konsolidacija v recesiji jo poglobi, kar zniža davčne prihodke in samo sebe sesuje. Ampak Evropejci bomo pridno nadaljevali s traparijami, ker so resne reforme v razvitih državah evroobmočja, predvsem v Nemčiji, nepriljubljene. Končni rezultat: Leta stagnacije za manj razvite evropske države. Seveda se na dolgi rok to ne bo obneslo. Prej ali slej se bodo/bomo periferalci vprašali, zakaj podpiramo aranžma, od katerega imamo več škode od koristi in takrat bo politični spor izbruhnil v vsej svoji ostrini. Bolje bi bilo, da se ta debata izsili danes, ko je demagogije in medsebojnih zamer manj, kot jih bo čez nekaj lete zgrešene in oportunistčne ekonomske politike. Ampak ne gojim upov, da bo do tega prišlo. Bomo pač emigrirali.