Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer je dodal, da je Pakistan suverena država, ki bo še naprej delovala v skladu s svojim pravosodnim sistemom, in da bodo ameriške oblasti še naprej tesno sodelovale z Islamabadom, da bi jim izročili Šejka Omarja.
Prvo zaslišanje je bilo zaprto za javnost, okoli sodišča, kjer je Omar zaprt, pa se je iz varnostnih razlogov že namestilo več sto pripadnikov varnostnih sil.
Pred sodiščem sta nastopila tudi dva druga osumljenca, ki sta obtožena, da sta pošiljala elektronska pisma v zvezi z ugrabljenim novinarjem. Obtoženi so se sodniku pritožili, da z njimi sicer ne ravnajo slabo, vendar pa jih silijo, naj priznajo ugrabitev in umor novinarja.
Policija za ugrabitev skupno sumi 11 ljudi, med njimi so štiri že aretirali, ostalih sedem pa še iščejo. Med njimi je tudi Amjad Husein Farugi, znan tudi kot Haider Farug in Hasan Mansur. Pearl ga je poznal kot Imtjaza Sidiquija in prav on naj bi novinarja tudi ugrabil.
Pearlovo truplo policija še išče, posnetek, ki prikazuje njegov umor, pa jim ni pomagal pri identifikaciji mesta, kjer je bil obglavljen.
Pravosodne oblasti menijo, da bi lahko v Veliki Britaniji rojeni Omar priznal tako ugrabitev kot umor Pearla. Svet je za Pearlovo smrt izvedel v četrtek, ko so pakistanske oblasti prejele videokaseto, ki prikazuje, kako so mu ugrabitelji z nožem prerezali vrat. Omar je bil sicer takrat že v priporu.
28-letnega skrajneža so oblasti prijele 12. februarja, pred sodiščem pa je že nastopil 14. februarja, ko je priznal, da je 23. januarja poveljeval ugrabitvi ameriškega novinarja in potrdil, da je ta mrtev. Ameriška administracija pa načrtuje sklic velike porote, da bi začeli sojenje za umor Daniela Pearla tudi v ZDA, ni pa še znano, ali bodo ameriške oblasti od Pakistana zahtevale izročitev Ahmeda Omarja. To naj bi bilo odvisno od tega, ali bodo zadovoljni z izidom sojenja v Pakistanu.