Tujina

ZDA zahteva dejanja

Bagdad, 28. 05. 2007 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prvič po 27 letih sta se sestala iranski in ameriški veleposlanik. Na srečanju sta iskala rešitev iraške krize.

4. maja sta se na konferenci o Iraku v egiptovskem Šarm el Šejku na kratko sestala ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice in njen iranski kolega Manušer Motaki.

V Bagdadu sta se na pogovorih o varnosti v Iraku sestala ameriški in iranski veleposlanik Ryan Crocker in Hasan Kazemi. To je bilo prvo srečanje med Iranom in Združenimi državami na tej ravni po prekinitvi diplomatskih odnosov leta 1980. Gre za prve vsebinske pogovore med Washingtonom in Teheranom po 27 letih. Obe strani sta si zastavili skromne cilje, pogovore sta omejili na razpravo o načinih zajezitve nasilja v Iraku.


Crocker: Iran bo moral spremeniti svoje ravnanje v Iraku

Ameriški veleposlanik v Iraku Ryan Crocker je dejal, da sta z iranskim kolegom Hasanom Kazemijem na današnjih pogovorih o varnostni situaciji v Iraku dosegla široko soglasje o politiki do Iraka.

Iran in ZDA se medsebojno obtožujejo za kaotične razmere v Iraku
Iran in ZDA se medsebojno obtožujejo za kaotične razmere v Iraku FOTO: Reuters

Vendar pa je dodal, da je iranskemu predstavniku jasno povedal, da bo moral Iran spremeniti svoje obnašanje in prenehati oboroževati, financirati in uriti skrajneže. "Ne gre samo za načela, ampak za dejanja. Irancem sem pojasnil naše skrbi glede njihovega obnašanja v Iraku in njihove podpore skrajnežem, ki se v Iraku bojujejo proti iraškim in koalicijskim silam," je dejal Crocker.

Srečanje z Malikijem

Crocker je povedal tudi, da bo iranska stran v kratkem predlagala še drugo srečanje, o čemer pa bodo ZDA razmislile, ko bodo "predlog dobile na mizo". Namen tega srečanja po Crockerjevih besedah namreč ni bil dogovarjanje o nadaljnjih srečanjih.

Pogovori o Iraku so potekali tudi v uradu iraškega premiera Nurija al Malikija, ki se je prav tako udeležil pogovorov, poleg iraškega svetovalca za nacionalno varnost Movafaka al Rubaja in namestnikov iraškega premiera Barhama Saleha in Salama al Zubajija. Al Maliki je pred pogovori izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega poglavja in pomemben korak naprej v regiji. "Upam, da bo rezultat srečanja skupno razumevanje in da mu bodo sledila nadaljnja srečanja, na katerih bi rešili ključne probleme," je dejal al Maliki.

Medtem je iranski zunanji minister Manušar Motaki v Teheranu dejal, da bi srečanje lahko vodilo k nadaljnjim pogovorom, vendar le, če ZDA priznajo neuspešnost svoje politike glede Iraka. "Upamo, da bo realističen pristop Washingtona glede Iraka, s priznanjem neuspeha njihove iraške politike in zavezo k spremembi te politike, zagotovil uspeh teh in morebitnih nadaljnjih pogovorov," je dejal Motaki.

Ob tem je izrazil upanje, da se bodo tuji vojaki lahko umaknili iz Iraka, kjer je njihova navzočnost po Al Malikijevih besedah sedaj potrebna zaradi vzpostavitve iraških varnostnih sil. Al Maliki tudi upa, da se Irak ne bo spremenil v oporišče terorističnih organizacij, ki bi lahko škodovale tudi sosednjim državam, hkrati pa je izrazil upanje, da si bodo za to prizadevale tudi druge države v regiji.

Kot je v soboto izjavil iranski zunanji minister Manušer Motaki, je tudi v interesu Irana, da pogovori z ZDA o Iraku uspejo. Toda po drugi strani je opozoril, da bi morale ZDA spremeniti politiko do Iraka, če želijo nadaljevati tovrstna pogajanja. Iran meni, da je umik ameriških sil prvi pogoj za vzpostavitev varnosti v državi. ZDA pa na drugi strani obtožujejo Iran, da s podporo skrajnim šiitskim skupinam prispeva k nestabilnosti Iraka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

friderik1st
29. 05. 2007 23.30
Skrajnezi so tisti , ki niso po volji Americanom , pa ceprav jih je v drzavi 3/4. Kaj vse dela zelja po nafti?